Altın fiyatları, dün ons fiyatındaki düşüşe paralel değer kaybettikten sonra bugün de gerilemeye devam ediyor. Gram altın, güne yatay seyirle başlamasının ardından saat 10.30 itibarıyla 2 bin 400 lira seviyesinde işlem görüyor. Dün yüzde 0,4 azalışla günü 2 bin 400 liradan tamamlayan altının, bugün de bu seviyenin altına gerilemesi yatırımcıları endişelendiriyor.

Çeyrek ve Cumhuriyet Altını Fiyatları

Çeyrek altın da gram altındaki düşüşten etkilenerek 4 bin liradan işlem görmeye başladı. Cumhuriyet altını ise 15 bin 935 liradan alıcı buluyor.

Ons Altın da Geriliyor

Ons altın fiyatı da Fed'in faiz artırım planlarına ilişkin belirsizliklerle gerilemeye devam ediyor. Ons altın, şu sıralarda yüzde 0,1 azalışla 2 bin 312 dolardan işlem görüyor.

OLIVTECH Fuarı veı İzmir Kahve Fuar açılıyor OLIVTECH Fuarı veı İzmir Kahve Fuar açılıyor

Yatırımcılar Fed'in Adımlarını Bekliyor

Yatırımcılar, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) gelecek dönemde atacağı adımlara ilişkin daha net sinyaller beklemeye başladı. Fed'in faiz artırım hızına dair belirsizlik, altını da olumsuz etkiliyor.

Analistler: Fed Yetkililerinin Temkinli Tutumu Risk İştahını Etkiliyor

Analistler, ABD'de bu hafta veri takviminin zayıf seyrettiğini belirterek, sözle yönlendirmede bulunan Fed yetkililerinin temkinli duruşunu korumasının yatırımcıların risk iştahı üzerinde etkili olduğunu ifade etti.

Fed Başkanı Faiz İndirimi İçin Pozitif Enflasyon Verileri Bekliyor

Dün açıklamalarda bulunan Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, bir faiz indirimini desteklemesi için enflasyonla mücadele sürecinin yolunda gittiğini gösteren çok sayıda pozitif enflasyon verisi görülmesi gerektiğini anlattı.

Teknik Açıdan Destek ve Direnç Seviyeleri

Teknik açıdan altının ons fiyatında 2 bin 300 ve 2 bin 270 dolar seviyelerinin destek, 2 bin 350 ve 2 bin 400 dolar seviyelerinin ise direnç konumunda olduğunu kaydeden analistler, yatırımcıların bu seviyeleri takip etmesini tavsiye ediyor.

Bugün Takip Edilecek Veriler

Bugün yurt içinde hazine nakit dengesi, yurt dışında ise ABD'de toptan eşya stokları ve mortgage başvurularının takip edileceğini belirten analistler, bu verilerin de altının fiyat seyri üzerinde etkili olabileceğini kaydetti.

Altın Fiyatları Ne Olacak?

Altın fiyatlarının önümüzdeki dönemde nasıl seyredeceğine dair net bir yorum yapmak zor olsa da, Fed'in faiz artırım planları ve enflasyonla mücadele sürecindeki gelişmeler altın fiyatları üzerinde belirleyici rol oynamaya devam edecek gibi görünüyor.

Editör: Kazim Bozkurt