Erzincan'da kaçak avlanan 5 kişiye 5 milyon TL para cezası Erzincan'da kaçak avlanan 5 kişiye 5 milyon TL para cezası

9 EYLÜL- Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, bugün Saray'da toplanacak. Toplantıda, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırısı ve bölgedeki gelişmeler gibi birçok konu ele alınacak.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, üç haftalık bir aradan sonra AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde yeniden bir araya gelecek. Son Kabine toplantısı 9 Ekim'de yapılmıştı.

Toplantıda, Merkez Bankası'nın faiz artırımının ekonomiye etkileri değerlendirilecek. Ayrıca, enflasyonla mücadele ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın marketlere yaptığı indirim çağrısının sonuçları üzerinde durulacak.

Bağkur prim gün sayısına ilişkin düzenleme uzun süredir gündemdeydi ve prim gün sayısı 9 binden 7 bin 200'e düşürülerek SSK'lılarla eşitlenecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın bu konuda kabine üyelerine bilgi sunması bekleniyor.

Ayrıca, son Kabine toplantısında yeni evlenecek çiftlere 2 yıl geri ödemesiz, 48 ay vadeli 150 bin liralık kredi verileceği açıklanmıştı. Bu konu da Meclis gündeminde yer alacak ve son durumu kabinede ele alınacak.

Konut ve kira sektöründeki güncel gelişmeler de toplantıda masaya yatırılacak.

Dış politikada ise İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları öne çıkıyor. Türkiye'nin önceliği, bir an önce ateşkesin sağlanması. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın bu konudaki diplomatik girişimleri hakkında kabine üyelerine bir sunum yapması bekleniyor.

Toplantıda, memur ve emekli maaş zamları, ev hanımlarının emeklilik durumu, 90 bin taşeron işçinin kadroya alınması ve Filistin-İsrail arasındaki gerilim gibi birçok konu ele alınacak.

Kaynak: HABER MERKEZİ