Huawei, P serisine veda ediyor! Huawei, P serisine veda ediyor!

Google, 2024 yılında dört yılda bir gerçekleşen artık günü unutmadı. 29 Şubat tarihinde anasayfasında kurbağalı bir Doodle yayınlayan Google, kullanıcılarına artık günün ne olduğunu ve neden önemli olduğunu hatırlattı. Peki, artık gün nedir ve nasıl hesaplanır?

Artık Gün Nedir?

Artık gün, Miladî takvimde Şubat ayının 28 yerine 29 gün sürdüğü gündür. Bu ekstra gün, Dünya’nın Güneş etrafındaki tam bir turunu tamamlamasının 365 günden biraz daha uzun sürmesinden kaynaklanır. Bir yılın uzunluğu aslında yaklaşık olarak 365,242 gündür. Bu nedenle, her dört yılda bir, bu küçük farkı telafi etmek için Şubat ayına bir gün eklenir. Böylece, takvim yılı ile astronomik yıl arasındaki uyumsuzluk giderilir.

Artık Yıl Nasıl Belirlenir?

Artık yılların belirlenmesi için basit bir kural vardır: Eğer bir yılın son iki rakamı 4’e tam bölünebiliyorsa, o yıl artık yıldır. Örneğin, 2024, 2028, 2032, 2036 gibi yıllar artık yıldır. Ancak, bu kuralın bazı istisnaları da vardır. Eğer bir yıl 100’e tam bölünebiliyorsa, o zaman sadece 400’e de tam bölünebiliyorsa artık yıldır. Örneğin, 1600 ve 2000 yılları artık yıldır, ama 1700, 1800 ve 1900 yılları artık yıl değildir. Bu istisnalar, bir yılın uzunluğunun tam olarak 365,25 gün olmamasından kaynaklanan küçük bir sapmayı düzeltmek içindir.

Google’dan Kurbağalı Doodle

Google, artık günü kutlamak için anasayfasında kurbağalı bir Doodle yayınladı. Doodle’da, 28, 29 ve 1 rakamları arasında zıplayan bir kurbağa görülüyor. Kurbağa, artık günün doğa ile ilişkisini simgeliyor. Çünkü, kurbağaların üreme döngüleri artık yıllardan etkilenebiliyor. Bazı kurbağa türleri, artık yıllarda daha fazla yumurta bırakabiliyor. Ayrıca, kurbağaların yaşam süreleri de artık yıllara göre değişebiliyor.

Artık Gün Doğanlar

Artık gün, aynı zamanda 29 Şubat’ta doğan insanlar için de özel bir gün. Bu insanlar, dört yılda bir doğum günlerini kutlayabiliyorlar. Bu da onları nadir ve özel kılıyor. 29 Şubat’ta doğan insanların sayısı tam olarak bilinmese de, dünya nüfusunun yaklaşık %0,07’sini oluşturdukları tahmin ediliyor. Bu da yaklaşık 5 milyon kişi demek. 29 Şubat’ta doğan bazı ünlüler ise şöyle: Ja Rule, Antonio Sabato Jr., Dinah Shore, Tony Robbins, Gioachino Rossini, John Byrom, Jimmy Dorsey, Tempest Storm, Dennis Farina, Khaled, Mervyn Warren, Pedro Zamora, Saul Williams, Chris Conley, Mark Foster, Lena Gercke, Cullen Jones, Simon Gagne, Cam Ward, Darby Allin.

Kaynak: HABER MERKEZİ