Google’dan çağ açan yapay zeka: Metni şarkıya dönüştürün

Google, müzik oluşturabilen yapay zeka projesi MusicLM'i tanıttı. Bu proje farklı kategorilerdeki metinleri şarkı formunda dönüştürebiliyor.

Google araştırmacıları, MusicLM'i 280 bin saat müzik ve ses verisiyle eğittiler.

Metni şarkıya dönüştüren yapay zeka: Google MusicLM

Google'ın yeni yapay zeka modeli MusicLM, çok çeşitli müzik üretme yeteneğine sahip. Model, farklı müzik tarzlarını ve enstrümanları kolayca birleştirebilir ve hatta soyut fikirlere dayalı müzik parçaları oluşturabilir.

Google araştırmacıları, MusicLM modelinin bazı sınırlamaları olduğunu açıklıyor. Modelin oluşturduğu bazı bestelerin garip gelebileceği ve vokallerin anlaşılmaz olabileceği belirtiliyor. Ayrıca, müzikal altyapısının iyi olmasına rağmen, insan yapımından farklı olarak tekrara düşebildiği de belirtiliyor.

Google MusicLM tarafından oluşturulan müzikler güçlü görünüyor, ancak henüz telif hakkı endişeleri nedeniyle kullanıcılara sunulmuyor. Google'ın açıklamasına göre, yapay zeka tarafından üretilen müziğin yaklaşık% 1'i doğrudan eğitim şarkılarından kopyalandı.

Şirket, yapay zeka tarafından oluşturulan yaklaşık 5500 müzik-metin çiftini herkese açık olarak yayınladı. Google MusicLM örnek müziklerini dinlemek için bu bağlantıya tıklama imkanı bulunuyor.

Google, ChatGPT'nin rakibi olan bir sohbet botunu geliştirmekte olduğunu biliyoruz. Alphabet'in yapay zeka şirketi DeepMind, Sparrow isimli yapay zeka sohbet botunu tanıttı. 2023 yılında özel bir beta sürecini başlatacaklarını açıklayan DeepMind, Sparrow'un hem yararlı hem de güvenli olacağını vurguladı.