Kanada hükümeti ve Google arasında yapılan anlaşmaya göre, şirket, Kanada'nın haber kuruluşları ve şirketlerine yıllık yaklaşık 74 milyon dolarlık katkıda bulunacak. Bu miktar, Kanada'nın Çevrim İçi Haberler Yasası kapsamında Google'dan talep ettiği tutarın yaklaşık yarısına denk geliyor.

Yeni Zelanda'da 5,4 Büyüklüğünde Deprem Yeni Zelanda'da 5,4 Büyüklüğünde Deprem

Kültürel Miras Bakanı Pascale St-Onge, yapılan anlaşmanın basın sektörü için iyi bir gelişme olduğunu belirterek, "Facebook'un neden bizim haber sistemlerimizi desteklemeyip, platformunda dezenformasyona alan açtığını açıklama sırası geldi." ifadesini kullandı.

Meta şirketinin, Kanadalıların Meta platformunda yerli ve yabancı medya kuruluşlarının haber içeriklerine erişimlerini kesmesini "sorumsuzca" bir karar olarak tanımlayan St-Onge, Kanada basın sektörünün risk altında olduğuna dikkati çekti.

Anlaşmanın detayları

Anlaşmaya göre, Google, Kanada'daki haber kuruluşları ve şirketlerine iki farklı şekilde ödeme yapacak. İlk olarak, Google'ın Kanada'da arama sonuçlarında yer alan haber içeriklerinin sayısı ve kalitesine göre bir ödeme yapacak. İkinci olarak, Google'ın Kanada'daki haber içeriklerini kendi ürünlerinde ve hizmetlerinde kullanması karşılığında da bir ödeme yapacak.

Anlaşmanın süresi 5 yıl olacak ve bu sürenin sonunda iki taraf yeniden masaya oturacak.

Anlaşmanın etkileri

Anlaşmanın, Kanada'daki haber sektörünün geleceği için önemli bir adım olduğu belirtiliyor. Anlaşma, Google gibi teknoloji şirketlerinin, haber içeriklerini platformlarında kullanmaları karşılığında Kanadalı medya kuruluşları ve şirketlerine ödeme yapması zorunluluğunu getiriyor. Bu da, Kanadalı medya kuruluşlarının gelirlerini artırmalarına ve daha kaliteli haber içeriği üretmelerine yardımcı olacak.

Anlaşmanın, Meta gibi diğer teknoloji şirketlerini de benzer anlaşmalar yapmaya teşvik etmesi bekleniyor.

Kaynak: AA