"Gıpta" kelimesi, Türkçede "bir kimsenin sahip olduğu iyi durumu, üstünlüğü, başarıyı veya benzeri olumlu özellikleri hayranlık ve takdirle karşılama, aynı zamanda bu duruma sahip olmayı isteme duygusu" anlamına gelir. Bu duygu, kıskançlıktan farklı olarak, daha çok hayranlık ve olumlu bir arzuyu ifade eder. İşte, örneklerle detaylar:

Gıpta Etmek Ne Demek, Ne Anlama Gelir?

Günümüzde kişilerce kullanılan sözcüklerin birçok anlamı olabiliyor. Herkesin duyduğu gıpta etmek kelimesi hakkında araştırmalar yapılıyor. Gıpta etmek kelimesinin anlamı dışında, nasıl yazıldığı da merak ediliyor. Ayrı mı yoksa bitişik mi yazılacağı bireyler tarafından öğrenilmek istenen bir bilgidir.

Gıpta Etmek TDK'ya Göre Anlamı

Herkesin kullanabileceği kelimelerden biri de gıpta etmek kelimesidir. Gıpta etmek kelimesi, TDK'ya göre, herhangi birinde beğenilen bir şeyin kıskanmadan istenilmesi anlamındadır.

Takdir-Teşekkür Belgesi Alanlara 10 Bin 201 Lira Karne Hediyesi Verilecek Mi? Takdir-Teşekkür Belgesi Alanlara 10 Bin 201 Lira Karne Hediyesi Verilecek Mi?

Gıpta Etmek Bitişik mi, Ayrı mı Yazılır?

Anlamı merak edilen kelime türleri genellikle sözlüklerde aranarak öğrenilmek isteniyor. Kişiler zaman kaybetmeden internet üzerinde de sözcüklerin anlam karşılıklarını öğrenebiliyor. Araştırılan kelimeler arasında gıpta etmek kelimesi de bulunuyor. Gıpta etmek kelimesi, çok karıştırılan kelimeler arasında yer alır. Gıpta etmek, kıskanmak anlamına sahip bir kelime değildir. Herhangi bir kişide beğenilen bir şeyin, kötü niyet olmadan istenmesi anlamında kullanılır.

Örnek Cümle:

"Arkadaşının başarısına gıpta ile baktı."

Bu cümlede, "gıpta ile bakmak" ifadesi, arkadaşının başarısına hayranlıkla ve onun gibi olmayı isteyerek bakmak anlamındadır.

Gıpta Etmek Nasıl Yazılır?

Gıpta etmek kelimesinin doğru yazılış biçimleri kişilerce öğrenilmek isteniyor. Gıpta etmek sözcüğü her zaman ayrı olarak yazılması gereken bir sözcüktür.

TDK Sözlük Anlamı

TDK sözlük anlamları konusunda araştırma yapanlar, her kelimenin doğru anlamlarını öğrenebiliyor. Gıpta etmek kelimesi TDK'ya göre, farklı kişilerde beğenilen herhangi bir şeyin, kötü duygular olmadan istenilmesi anlamıyla kullanılan bir kelimedir.

Kaynak: haber merkezi