Türk-İş’in verilerine göre, mayıs ayında gıda fiyatları aylık yüzde 3,71, yıllık yüzde 59,67 arttı. Aynı ayda açlık sınırı bir önceki aya göre 178 lira artarak 11 bin 810 lira, yoksulluk sınırı ise 522 lira artarak 31 bin 152 lira oldu. Bekâr bir çalışanın yaşama maliyeti ise aylık 5 bin 587 lira olarak hesaplandı.

KALDER Mükemmelliği Arayış Sempozyumu  “Zamansız Yansımalar” Manisa‘da KALDER Mükemmelliği Arayış Sempozyumu “Zamansız Yansımalar” Manisa‘da

Bu rakamlar, asgari ücretin dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenmesini sağlayan gıda harcaması tutarını bile karşılamadığını gösteriyor. Asgari ücret alan bir çalışanın aylık yaşam maliyetini karşılayabilmesi için ise ek olarak 3 bin 970 lira daha bulması gerekiyor.

Gıda ürünlerinde fahiş artışlar

Türk-İş’in araştırmasına göre, mayıs ayında süt, yoğurt ve peynir için yapılması gereken harcama bir önceki aya göre 4 lira artarak 2 bin 771 lira oldu. Son bir yıl içinde bu harcamada yaşanan artış ise tam 1195 lira oldu.

Meyve için harcanması gereken para mayıs ayında bir önceki aya göre 182 lira artarak 980 lira oldu. Geçen yılın aynı ayına göre ise bu harcamada yaşanan artış 441 lira oldu.

Sebze için harcanması gereken para mayıs ayında bir önceki aya göre 176 lira azalarak bin 363 lira oldu. Ancak geçen yılın aynı ayına göre bu harcamada yaşanan artış ise tam 530 lira oldu.

Ekmek, un ve makarna gibi ürünler için yapılması gereken harcama mayıs ayında bir önceki aya göre 8 lira artarak bin 86 lira oldu. Pirinç ve bulgur için yapılması gereken harcama ise önceki aya göre 75 lira son bir yıl içinde ise 289 lira artarak 532 lira oldu.

Yağ için yapılması gereken harcama mayıs ayında bir önceki aya göre değişmedi ve bin 337 lirada kaldı. Şeker, bal, pekmez gibi ürünler için yapılması gereken harcama ise mayıs ayında bir önceki aya göre değişmedi ve bin 803 lirada kaldı.

Zeytin için yapılması gereken harcama ise mayıs ayında bir önceki aya göre değişmedi ve bin 228 lirada kaldı.