Telefon dolandırıcılığına karşı tüketicilere "spam filtrelerini etkinleştirin" uyarısı Telefon dolandırıcılığına karşı tüketicilere "spam filtrelerini etkinleştirin" uyarısı

Dünyadan uzayın derinliklerine uzanan yolculuğunda Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda görevi sırasında Diyarbakır'daki öğrencilerle bir araya gelerek, onların merak ettiği soruları cevapladı.

Uzaylılar ve Karadelikler merak konusu oldu

Öğrencilerin merak dolu soruları arasında uzaylılar ve karadelikler de yer aldı. Bir öğrenci, uzayda var olup olmadığını sorduğunda, Alper Gezeravcı'nın yanıtı merak uyandırdı. Diğer bir öğrenci ise karadelikler hakkında bilgi istedi.

Gezeravcı sorulara cevap verdi

Gezeravcı, uzayın sadece bir boşluk olmadığını, içinde birçok gök cisminin bulunduğunu açıkladı. Ona yöneltilen sorular arasında, "Uzay gerçekten boşluk mu?" ve "Uzayda ay nasıl bir yer?" gibi derinlikli sorular vardı. Türk astronot bu sorulara ''Gökyüzünde aydedeyi gördüğünde el sallıyor musun? Peki uyumaya gitmeden önce aydedeye ‘iyi geceler’ diyor musun? Demek ki, uzay, sadece bir boşluk değil. İçerisinde ay gibi uydular, yıldızlar, gezegenler var. Mesela uzayı büyük bir şehir gibi düşünürsek; dünyanın uydusu olan ay, evimizin yanında bize en yakın mesafedeki komşumuz gibi olur. Sonra, sokağımızda bulunan diğer evleri, gezegenleri, mahallemizi ise güneş sistemi gibi düşünebiliriz. Ay, dünyanın etrafında döner, Dünya, güneşin etrafında döner. Güneş, Samanyolu galaksisinin merkezindeki bir kara delik etrafında döner. Dahası, bunların her biri, dışarıda keyifle oynadığımız topaç gibi, aynı zamanda kendi etraflarında da dönerler. Güneş, dünyamıza en yakın yıldızdır ve bizim hayat kaynağımızdır. Samanyolu Galaksisi'nde ise güneş gibi daha bir sürü yıldız vardır'' diye cevap verdi.

Kaynak: HABER MERKEZİ