Okan KARA/Giderek popülaritesi artan Espor (Elektronik Spor), gençler arasında hızla yayılıyor. Araştırma firması Newzoo'ya göre devasa bir ekosisteme sahip olan Espor pazarı 2023 yılında 1,38 milyar dolarlık bir bütçeye sahipti. Bu rakamın 2024 yılında %13 büyüyerek 1,56 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Ege Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Basketbol Antrenörlüğü Bölümü’nden derece ile mezun olan Dr. Öğr. Üyesi Egemen Mancı (34) da bu alanda en tanınan isimlerden biri. Türkiye’de düzenlenen üniversiteler arası ilk Espor turnuvasında “FİFA” branşında şampiyon olan Mancı, bakanlık ve federasyon bünyesinde yürütülen projelerde gençlere eğitim veriyor.

BÜYÜK YATIRIMLAR YAPILIYOR

Bu alandaki öncü yayınlardan biri olan “Espora Multidisipliner Yaklaşımlar” başlıklı kitabın da editörlüğünü yapan Egemen Mancı, Esporu şöyle tanımlıyor; “Elektronik Spor aslında belki de zamanında hepimizin oynadığı çeşitli bilgisayar, playstation ve teknolojinin gelişmesiyle mobil sistemler üzerinden oynanan oyunların günümüzde profesyonel bir şekilde organize edilerek yarışmalarının yapıldığı günümüz spor branşlarından biridir diyebiliriz. Esporun kökeni 1970'li yıllara kadar gider. Daha sonra 1990'larda internetin gelişmesiyle birlikte küresel bir boyuta taşınmaya başlar. 2000'li yıllar ise Esporun altın çağı olarak nitelendirilir. Büyük yatırımlar yapılarak Espor takımları ve organizasyonları kuruldu ve milyonlarca izleyiciye ulaşıldı. Ayrıca Espor branşından bazı oyunlar gösteri amaçlı olimpiyatlarda sergilendi ve yakın zamanda yarışma branşı olarak da dahil edileceği konuşuluyor.”

EN TEMEL KATEGORİLER:

Birinci Şahıs Nişancı Oyunları (FPS): Counter-Strike: Global Offensive (CS: GO), Valorant, Call of Duty, Player Unknown's Battlegrounds (PUBG)

Çok Oyunculu Çevrimiçi Savaş Arenası (MOBA): League of Legends (LoL), Dota 2

Strateji Oyunları: StarCraft II, Age of Empires II

Dövüş Oyunları: Street Fighter V, Tekken 7

Spor Oyunları: FIFA, NBA 2K

GENÇLER ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ve dünya çapında ulaşılabilirliğin artması ve pandemide evde yapılabilecek sporların da kısıtlanması ile aslında Espor gençler için doğru ve bilinçli kullanıldığında bir avantaj haline geldi. Burada yapılan işin bilincinde olunması ve esporun avantajları göz önünde bulundurulduğunda birçok şey sayılabilir. Bunlardan bazıları:

Genç Girişimciler sınır tanımıyor... Genç Girişimciler sınır tanımıyor...

Erişilebilirlik: İnternet bağlantısı sağlayabilen ve bir bilgisayar veya mobil cihazı olan herkes Espora katılabilir.

Çeşitlilik: Farklı türlerde birçok oyun mevcuttur, bu da herkesin isteğine göre bir Espor oyunu olduğunu ve esporla ilgilenen kişilerin istediğini seçebileceğini göstermektedir

Küresellik: Espor, internet aracılığı ile oturduğunuz yerden bile dünya çapında birçok oyuncu ile etkileşime girmeniz, müsabakalara katılmanız ve milyonlarca insan tarafından izlenmenizi sağlayabilir.

Eğlence: Espor oynamak ve izlemek oldukça kolay ve eğlencelidir.

Kariyer Fırsatları: Günümüzde artık profesyonel kulüplerin ve turnuvaların olması nedeniyle Esporcu, antrenörü, sağlıkçısı, psikoloğu, analisti, yorumcusu, yayıncılık ve organizatörlük gibi birçok farklı alanda kariyer inşa edebilir ve birçok farklı alandan ekonomik gelir elde edilebilir.

EGZERSİZLE DESTEKLENMELİ

Diğer spor branşlarında olduğu gibi dikkat edilmez ve bilinçli olunmaz ise Esporun da  dezavantajları olduğunu hatırlatan Emen Mancı, şunları söyledi; “Bunlardan en önemlisi de bence Esporun sedanter bir branş yapısında olduğu kabul edilerek fiziksel aktivite ve egzersizler ile mutlaka desteklenmesi gerektiğidir. Böylece egzersizin hem genel sağlık üzerine olumlu etkileri ile sporcuların genel sağlığı korunmuş olacak hem de egzersizin bilişsel performansa olan olumlu etkisi ile oyun performansı da artırılmış ve başarılı bir kariyer inşa edilmiş olacaktır. Bunun dışında ekrana olan bağlılığın ve ekran süresinin uzaması ile postüral bozukluklara, sosyalleşmenin azalmasına ve dijital oyun bağımlılığı gibi konulara da çok dikkat edilmelidir.”

GELECEĞİ ÇOK PARLAK

Sonuç olarak yukarıda belirtilen konulara önemle dikkat edildiği ve dezavantajların bilincinde olarak bunlara karşı önlem alındığında Esporun geleceğinin oldukça parlak göründüğünü belirten Mancı, “Popülaritesi ve izleyici kitlesi her geçen gün artan Espora, yatırımlar da artıyor. Bu da Esporun daha da profesyonelleşmesine ve gelişmesine zemin hazırlıyor. Yapılan araştırmalar, organizasyonların ve federasyonların büyümesi ve alandaki uzmanların görüşlerine bakıldığında, Esporun önümüzdeki yıllarda geleneksel spor dallarıyla yarışacak kadar büyük bir sektöre dönüşeceğini öngörebiliriz” dedi.

Muhabir: Okan Kara