GençKart, gençlere kültürel ve sanatsal etkinliklerden ücretsiz veya indirimli yararlanma fırsatı sunan bir Cumhurbaşkanı Kararı ile Resmi Gazete'de duyuruldu.

GençKart Nedir?

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından başlatılan GençKart projesi, gençlerin kültürel ve sanatsal faaliyetlere erişimini kolaylaştırmayı amaçlıyor. Bu kapsamda, Bakanlığa bağlı müzeler, ören yerleri, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, Ankara Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Alanları İşletme Müdürlüğü ve İstanbul Atatürk Kültür Merkezi İşletme Müdürlüğü'nde düzenlenen etkinliklere GençKart ile ücretsiz veya indirimli olarak katılım sağlanabilecek.

Doğalgaz Kombileri Tarih Oluyor: 2025’ten İtibaren Tek Tek Sökülecek Doğalgaz Kombileri Tarih Oluyor: 2025’ten İtibaren Tek Tek Sökülecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 26 Eylül 2023 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşen Kabine Toplantısı'nın ardından bir açıklama yaparak, 18 yaşını dolduran gençlere geçerli olmak üzere 1 yıl boyunca GençKart verileceğini müjdelemişti.

Erdoğan, bu kartı alan gençlerin kültürel etkinliklerden ücretsiz veya indirimli olarak faydalanabileceklerini belirtirken, zamanla sunulan avantajların genişletileceğini vurgulamıştı.

Kaynak: AA