Bursa'nın Gemlik ilçesinde dün yaşanan 4,1 büyüklüğündeki deprem, haritalarda görünmeyen yeni bir fay hattının varlığıyla endişeye neden oldu. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) verilerine göre, deprem saat 15.14'te meydana geldi ve yerin 10,86 kilometre derinliğinde gerçekleşti.

Prof. Dr. Naci Görür'den Kritik Açıklama

Gemlik depremi sonrasında Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Ahmet Ercan'ın ardından yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür'den de önemli bir değerlendirme geldi. Görür, Twitter hesabından paylaştığı mesajda, "Deprem KAF’ın güney kolu, Gemlik Fayı üzerinde. Bu fay yavaş yavaş stres biriktiriyor. Son deprem 1857 yılında" ifadelerini kullandı.

Fay Hattının Özellikleri ve Tehlike Potansiyeli

Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Ahmet Ercan, depremin ardından yaptığı açıklamada, "Bursa Gemlik Körfezi’nde 23 Şubat 2024 15:14’de M4,0 büyüklüğündeki deprem olağan bir gerginlik boşalmasıdır. Öncü deprem olduğu söylenemez" ifadelerini kullandı. Ayrıca, Bursa'da yeni keşfedilen Yenişehir-Kayapa fayına dair bir değerlendirme yaptı.

  • Türkiye'de gözle görülmeyen depremlere sebep olabilen kırık vardır. Kayapa-Yenişehir Kırığı'nın Bursa Ovası'na uzanan kolunun 40 km, doğuda Yenişehir kolunun 55 km olduğu belirtiliyor. Bu kırık, geçmişte 1855 depremini yapmıştır.

  • İleride M6 ile M7,2 arasında depremler olabilir. Ancak, ivedi deprem beklenmiyor. Bursa, ne yazık ki, oynak, deprem duyarlı ovaya doğru yayılmayı sürdürüyor. Bu durum halkın canını tehlikeye atabilir. İzin veren belediye yargılanmalıdır.

    Belediye çalışanlarından ek ücret gösterisi Belediye çalışanlarından ek ücret gösterisi

Bursa'daki Kayapa-Yenişehir Fayı ve İstanbul Depremi

Bursa'da bulunan Kayapa-Yenişehir Fayı'nın büyük İstanbul depremini etkileyip etkilemeyeceği endişe konusu. Ankara Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi'nin ortak çalışmasında, Bursa'da keşfedilen fay hattının 7,3 büyüklüğünde deprem üretebilecek potansiyele sahip olduğu tespit edildi. Kayapa'dan Yenişehir'e kadar olan 25 noktada yapılan sismik ölçümler, daha önce haritalarda yer almayan bu fayın varlığını ortaya koydu.

Kaynak: HABER MERKEZİ