Her yeni güne zamlarla uyanan ve geçinmekte zorluk çeken emekliler, en düşük emekli maaşının 2 bin 500 lira olmasının ardından meydanlara indi. İzmir Konak’ta Eski Sümerbank önünde bir araya gelen Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Emekli-Sen Ege Bölge Temsilciliği, emekli maaşlarına yapılan zammın gerçek enflasyonu karşılamadığını vurgulayarak ‘Hükümet istifa’ çağrısı yaptı. DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı’nın da yer aldığı eylemde basın açıklamasını DİSK Emekli-Sen Bölge Temsilcisi Hüseyin Özkaynak okudu. Öte yandan eylemde, hükümete kırmızı kart gösteren emekliler, hükümeti tiyatral bir gösteriyle protesto etti. ‘İktidarın torbasından çıkanlar’ ve ‘emeklinin torbasından çıkanlar’ başlığıyla iki ayrı torba hazırlayan emekliler hükümetin yaptıklarıyla emeklilerin beklentilerinin karşılanmadığını torbadan çıkan yazılarla gözler önüne serdi. Emekliler ayrıca zamlara tepki olarak da elektrik ve doğalgaz faturalarını yaktı.

‘ÜÇ KURUŞUMUZA GÖZ DİKTİLER’

Son 1 yılda hayatın her alanında gelen fahiş zamlara vurgu yapan Özkaynak, AKP hükümetine eleştirilerini sıraladı. Özkaynak, “Geçinmek o kadar zorlaştı ki babalar ağlıyor, dedeler torunlarına harçlık bile veremiyor. Yandaşlar kıyak maaşlarla geçinirken ekmek bulamayan insanlar var. Bu ne vicdansızlık! Adı güya zam ama enflasyon farkını bile vermediler. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 25,5, memur emeklilerine biraz daha fazla… Bunlar zam mı? Bunlar, kendilerinin yaptıkları zamların, yani enflasyonun karşılığı bile değil!” dedi. Emeklilere yoksulluk ve açlığın reva görüldüğünü dile getiren Özkaynak, “Emeklileri devletin sırtında kambur olarak gören iktidar yükünü hafifletmek için emeklilerin cebindeki üç kuruşa göz dikmiştir. Biz emekliler her gün biraz daha yoksullaşırken iktidar soframızdan bir dilim ekmeğimizi daha nasıl azaltacağının peşine düşmüştür” sözlerini kaydetti. Hakları emeklileri mücadele etmeye davet eden Özkaynak, “Emeklilikte insanca bir yaşamı daha yüksek sesle savunmaya, ülkenin dört bir yanını eylem alanına çevirmeye, yıkılmakta olanı yıkmaya, eşit, özgür ve demokratik olanı el ele kurmaya kararlıyız! Bir kez daha haykırıyoruz: Sadaka değil toplu sözleşme istiyoruz” açıklamalarında bulundu.

‘EMEKLİLERİ ÜÇE BÖLDÜLER’

Eylemde konuşan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı ise AKP hükümetinin emeklileri üçe böldüğünü belirterek şöyle konuştu: “Cumhurbaşkanı açıklama yapıyor; sanki bir lütufmuş gibi ‘emekliye 25.5, memur emeklisine 30.5 zam yaptık’ diyor. Sanki bu ülkeyi biz yönetiyorduk, enflasyonu biz artırdık. Bize bu zammı uygun görüp lütuf gibi veriyorlar. TÜİK’in lokantalara, kıraathanelere uygulanan zam oranı rakamlarını nereden aldığını öğrendik. TÜİK bu rakamları TBMM’deki lokantalardan alıyormuş. Bugün ülkedeki tüm lokantalarda TBMM’deki fiyatlar olsun, biz 4 bin 250 liralık asgari ücreti kabul edeceğiz. Bu hükümet ülkeyi bölmek için elinden geleni yapıyor, emeklileri de 3’e böldü. Bin 500 lira ve üzerinde alanları 2 bin 500 liraya çıkararak ayrı bir zam uyguladı, memur emeklisine dedi ve onlara 3 puan daha vererek başka bir zam uyguladı, bir de SSK, Bağ-Kur emeklisine kendi yarattığı enflasyonu 25.5’e getirerek onlara da başka bir zam verdi. Yani emeklileri de üçe böldü. Siz bölmeye devam edin, biz bu ülkeyi birleştirmek için mücadele etmeye devam edeceğiz.”