Haber/ Didar DEMİRCİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi (İZBB) tarafından 15-21 Şubat 2023 tarihleri arasında düzenlenen İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin altı aydır kesintisiz olarak süren hazırlık toplantıları devam ediyor. 10 Ağustos ve 1 Aralık 2022 tarihleri arasında düzenlenen ve kongrenin ilk safhasını oluşturan Paydaş Buluşmaları’nın ardından kongre çalışmalarında ikinci aşama olan Uzman Toplantıları devam ediyor. Uzman toplantılarının ikincisi olan “Doğamıza Dönüyoruz” bugün İzmir Tarımı Geliştirme Merkezi’nde (İZTAM) düzenlendi. Yaklaşık 7 saat süren toplantının ardından İZBB Başkanı Tunç Soyer, basına açıklama yaptı.

EKOLOJİ DE MASADA

Geleceğin Türkiye’sinde sağlam bir iktisadi temel oluşturmak amacıyla ekoloji ve ekonomi arasındaki ilişkilere odaklanan “Doğamıza Dönüyoruz” başlıklı toplantının ardından Başkan Soyer, “Uzun bir maratondu. Ama paydaşlarımızdan gelen raporların değerlendirildiği bir toplantıydı. İşçiler, çiftçiler, sanayiciler ve tüccarların aldıkları kararlar, ilkler doğa çerçevesinde değerlendirildi; doğayla uyumları açısından değerlendirildi. O nedenle çok kıymetliydi. Alınan kararlar bilimsel bir çerçeve içerisine oturtuldu” dedi. Soyer, “Şunu çok iyi biliyoruz ki 100 yıl önce yapılan İktisat Kongresi’nde ekoloji tabi ki önemliydi. Ama bugün çok daha fazla gündeminde olması gerektiğini düşünüyoruz. O nedenle 100 yıl önce o masada olmayan doğayı da o masaya eklememiz gerektiğine karar verdik. Ve de tüm ekonomik kararlarla ilgili ekolojinin doğayla uyumun mutlaka dikkate alınması gerektiğini hatta birlikte düşünülmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu anlamda gelecek dünyasının koşullarına vizyonuna uyum sağlayacak kararlar alınmasına özen gösterildi” sözlerini kaydetti.

DOĞAYI ÇEVRE BAĞLAMINDA DEĞERLENDİRMİYORUZ

Doğayı insan merkezli değerlendiren bir anlayışı geride bıraktıklarını belirten Soyer, “Çevre sözcüğü, doğayı insan merkezli olarak tarif eden bir sözcük. Biz çevre bağlamında değerlendirmiyoruz doğayı. Doğayı içinde yaşadığımız ve bizim de bir parçası olduğumuz bir bütünlük içinde değerlendiriyoruz. O nedenle geleceğin Türkiye’sinin şekillenmesinde çağı yakalayan, birbirimizle uyumlu iktisat politikalarını belirlemeye devam edeceğiz. İktisat Kongresi’yle ilgili süreçlerde bundan sonra tarihimizi anlıyoruz ve son olarak da geleceği görüyoruz başlığı altında uzman ve akademisyen buluşmasını gerçekleştireceğiz. 100 yıl önce atalarımızın bize bıraktıkları bu olağan üstü cennet vatanın iktisat politikalarını şekillendirmek için taşıdıkları heyecanı bizler de taşıyoruz ve gelecek Türkiye’sinin şekillenmesine el birliğiyle katkı vermenin ortak akılla bir gelecek inşa etmenin hem sorumluluğunu hem de mutluluğunu yaşıyoruz” açıklamasını yaptı.