Türkiye, Gazze’deki İsrail saldırılarında yaralanan ve tedaviye ihtiyacı olan Gazzeli hastalar için harekete geçti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Mısır’da bulunan El Ariş Havalimanı’nda basın toplantısı düzenledi. Koca, Refah Sınır Kapısı’ndan geçirilen 26 Gazzeli hasta ile 13 refakatçisinin bugün akşam saatlerinde Türkiye’ye getirilmesinin planlandığını söyledi.

Gazze’deki kanser hastanesi bombalandı

Gazze’de, Türkiye tarafından yaptırılan Türk-Filistin Dostluk Hastanesi, İsrail’in 10 Mayıs’ta başlattığı saldırılarda hedef alındı. Hastanede tedavi gören kanser hastaları, başta çocuklar olmak üzere, hayati tehlike altında kaldı. Türkiye, Gazze’deki hastaların tedavisi için Mısır ile iş birliği yaparak, hastaların Mısır’a sevk edilmesini sağladı. Türkiye, ayrıca Gazze’ye ilaç, tıbbi cihaz, sahra hastanesi, ambulans ve tıbbi sarf malzemesi gönderdi.

Yeni doğanların kimlik başvuruları hastanede yapılıyor Yeni doğanların kimlik başvuruları hastanede yapılıyor

Gazzeli hastalar Türkiye’ye getiriliyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Mısır Sağlık Bakanı Halid Abdulgaffar ile birlikte, Refah Sınır Kapısı’ndan geçirilen 26 Gazzeli hasta ile 13 refakatçiyi ziyaret etti. Koca, burada yaptığı açıklamada, hastaların Türkiye’ye getirilmesi için çalıştıklarını belirtti. Koca, "Hastaların durumlarına göre, uçak ambulanslarla Türkiye’ye getirilmesi planlanıyor. Türkiye’den gelen sağlık personelleri ile Mısırlı meslektaşlarımız, hastaların tedavilerini birlikte yürütüyorlar. Türkiye, Gazze’deki kardeşlerimizin yanında olmaya devam edecek." dedi.

Kaynak: AA