Ukrayna, son 4 günde Rusya'ya ait 7 savaş uçağını düşürdü Ukrayna, son 4 günde Rusya'ya ait 7 savaş uçağını düşürdü

Gazze Şeridi, İsrail ile Hamas arasında yaşanan çatışmaların merkezinde yer alan ve insani krizin derinleştiği bir bölge. İsrail, 2007 yılından bu yana Gazze’ye karadan, havadan ve denizden abluka uyguluyor. Bu abluka, Gazze halkının yaşam koşullarını giderek kötüleştiriyor ve altyapıyı tahrip ediyor. Gazze’de su ve enerji sıkıntısı, sağlık sisteminin çökmesi, işsizlik ve yoksulluk gibi ciddi sorunlar yaşanıyor. İsrail, ayrıca Gazze’ye yönelik sık sık askeri operasyonlar düzenliyor. Bu operasyonlarda binlerce Filistinli sivil hayatını kaybediyor veya yaralanıyor. İsrail, aynı zamanda Gazze’den atılan roketlere karşılık verdiğini iddia ediyor.

İnsani Ara ve Esir Takası

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara dört günlük bir “insani ara” verilmesi için Katar ve Mısır’ın arabuluculuğunda bir uzlaşma sağlandı. Uzlaşma, 24 Kasım Cuma günü saat 07.00’de (TSİ 08.00) uygulamaya girdi ve daha sonra üç gün daha uzatıldı. Bu süre zarfında, Gazze’ye insani yardım malzemelerinin girişi sağlandı ve esir takası gerçekleştirildi. Esir takası mutabakatı çerçevesinde, Gazze Şeridi’nden 81 İsrailli esir, İsrail hapishanelerinden de 240 Filistinli esir serbest bırakıldı. Bu, İsrail ile Hamas arasında 2011 yılından bu yana yapılan ilk esir takası oldu. Esir takası, Kızılhaç Örgütü’nün gözetiminde gerçekleştirildi.

İsrail’in Saldırılarına Yeniden Başlaması

İsrail ordusu, 1 Aralık’ta "insani ara"nın bitmesinin hemen ardından Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına yeniden başladığını duyurdu. İsrail ordusu, “Hamas ateşkesi ihlal etti. İsrail topraklarına ateş açıldı.” ifadesini kullandı. Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, İsrail’in saldırılarında son iki günde 930 Filistinli’nin öldürüldüğünü, hayatını kaybedenlerin toplam sayısının ise 17 bin 177’ye yükseldiğini bildirdi. Gazze’de yaşayan yaklaşık 2 milyon Filistinli, İsrail’in saldırılarından korunmak için sığınaklara, okullara ve camilere sığındı. Birleşmiş Milletler (BM) ve insan hakları örgütleri, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını durdurması ve uluslararası hukuka uygun hareket etmesi çağrısında bulundu.

Kaynak: AA