Gazze'de devam eden çatışmalarda sağlanan ateşkesin süresi iki gün daha uzatıldı. Bu gelişme, Hamas ve İsrail arasında bir dizi diplomatik adımın atılmasına neden oldu. İşte detaylar:

Rehine Değişimi: Hamas ve İsrail Arasındaki Diplomatik Adımlar

Ateşkesin uzatılmasının hemen sonrasında Hamas, 11 İsrailli rehineyi serbest bıraktı. İsrail ise bu jeste karşılık olarak 33 Filistinli tutukluyu serbest bıraktı. İsrail Ordusu, serbest bırakılan 11 kişinin İsrail topraklarına ayak bastığını duyururken, Katar Dışişleri Bakanlığı'ndan bir sözcü de, "33 Filistinli sivilin" İsrail'deki cezaevlerinden salıverildiğini açıkladı.

İsrail’in soykırımı mahkemeye taşındı: Filistin’den tarihi dava İsrail’in soykırımı mahkemeye taşındı: Filistin’den tarihi dava

Uluslararası Tepkiler ve ABD'nin Diplomatik Hareketi

Ateşkesin uzatılmasına Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Birleşmiş Milletler (BM) ve Almanya'dan olumlu tepkiler geldi. BM Genel Sekreteri Antonio Gutterres, bu gelişmeyi "umut ve insanlık ışığı" olarak nitelendirerek, Gazze Şeridi'ndeki insani yardımların artırılabileceğini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken'ın İsrail Ziyareti

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın İsrail'e yapacağı ziyaret açıklandı. Blinken, bu ziyaret kapsamında Gazze'deki son durumu ve Hamas'ın rehin aldığı İsrailliler hakkında bilgi alacak. Bakanın bu hafta içinde İsrail'e gitmesi bekleniyor, bu ziyaret, bölgedeki diplomatik çabaların arttığı bir dönemde gerçekleşecek

Kaynak: HABER MERKEZİ