Alman makinistlerin grevi ulaşımı felç etti Alman makinistlerin grevi ulaşımı felç etti

İsrail, 7 Ekim’den bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi’ne hava, kara ve denizden saldırılarını sürdürüyor.Gazze Sağlık Bakanlığı, saldırılarda 4 bin 710’u çocuk, 3 bin 160’ı kadın olmak üzere 11 bin 500 kişinin öldürüldüğünü, 16 bin 500 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Gazze’de yaşam nasıl etkilendi?

İsrail’in saldırıları nedeniyle Gazze’de yaşam durma noktasına geldi. Elektrik, su, gıda ve yakıt sıkıntısı yaşanıyor. Gazze’nin kuzeyinde 400 bin kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı2. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), Gazze’de 42 bin kişinin BM okullarına sığındığını, 25 bin kişinin de akrabalarının yanına gittiğini bildirdi3. Gazze’deki hastaneler yaralılarla dolup taşarken, ilaç ve malzeme eksikliği nedeniyle tedavi imkanları kısıtlı.

Gazze’de insani kriz nasıl çözülebilir?

Gazze’de insani krizin çözümü için uluslararası toplumun harekete geçmesi gerekiyor. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Gazze’de sivillerin korunması ve insani yardımın ulaştırılması için çalıştıklarını söyledi. Blinken, İsrail-Filistin sorununun kalıcı çözümü için iki devletli çözümü desteklediklerini belirtti5. Türkiye ise Gazze’ye insani yardım göndermek için İsrail ile görüşmeler yaptığını duyurdu.  Gazze’deki insani krizin sona ermesi için İsrail’in saldırılarını durdurması ve ablukayı kaldırması şart.

Kaynak: AA