Gazze Şeridi’nde İsrail’in 142 gündür sürdürdüğü saldırılar nedeniyle binlerce kişi hayatını kaybetti, yüz binlerce kişi evsiz kaldı. Bölgede insani kriz yaşanırken, uluslararası toplum ateşkes çağrılarını yineledi. ABD, Mısır, Katar ve İsrail arasında Gazze Şeridi’nde geçici bir ateşkes sağlanması için müzakereler devam ediyor.

Hastanede bebeği karıştı! Annesi altını değiştirirken anladı Hastanede bebeği karıştı! Annesi altını değiştirirken anladı

ABD’den Ateşkes Açıklaması

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, ABD medyasına yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi’nde bir an önce ateşkes sağlanması için çalıştıklarını belirtti. Sullivan, İsrail, Mısır, Katar ve ABD’nin Gazze Şeridi’nde geçici bir ateşkes anlaşmasının “temel hatları” üzerinde anlaştıklarını ifade etti.

Sullivan, Gazze Şeridi’nde kalıcı bir barışın sağlanması için Hamas ile de görüşmeler yapılması gerektiğini söyledi. Sullivan, “Katar ve Mısır, Hamas ile dolaylı temaslar kuruyor. Bu süreç devam ediyor. Umarız ki yakın zamanda bu konuda kesin ve nihai bir anlaşmaya ulaşabiliriz” dedi.

İsrail Refah Operasyonunu Durdurmalı

Sullivan, İsrail’in Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah kentinde yürüttüğü askeri operasyonun durdurulması gerektiğini vurguladı. Sullivan, İsrail’in ABD Başkanı Joe Biden’ı Refah operasyonuna ilişkin planlarından haberdar etmediğini söyledi. Sullivan, “Refah operasyonu sivilleri korumak için bir plan içermiyor. Bu yüzden Refah operasyonunun sona erdirilmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Doha’da Müzakereler Yeniden Başladı

Öte yandan, Mısır medyasında yer alan haberlere göre, Gazze Şeridi’nde ateşkes sağlanması ve İsrail’in elinde tuttuğu rehinelerin serbest bırakılması için müzakereler Katar’ın başkenti Doha’da yeniden başladı. Mısır, Katar, ABD ve İsrail’den uzmanların oluşturduğu bir heyet ile Hamas temsilcilerinin Doha’da bir araya geldiği bildirildi. Haberlerde, müzakerelerin Fransa’nın başkenti Paris’te yapılan görüşmelerin devamı niteliğinde olduğu ve bir sonraki toplantının Mısır’ın başkenti Kahire’de yapılacağı kaydedildi.

Kaynak: HABER MERKEZİ