9 EYLÜL- Gaziemir Belediyesi, çocukları cinsel istismardan koruma amacıyla Mika ile Kendimi Korumayı Öğreniyorum Programı'nı uygulayarak 44 çocuğa ve 37 ebeveyne eğitim verdi. Dünya Çocuğa Yönelik Cinsel İstismarı Önleme Günü kapsamında gerçekleştirilen etkinlikte, Gaziemirli çocuklar, Ege Üniversitesi akademisyenleri tarafından hazırlanan program sayesinde cinsel istismardan korunma bilgileri edindi.

Sosyal hizmet uzmanları, psikologlar ve özel eğitim öğretmenleri tarafından yürütülen program, çocuklara duyguları tanıma, iyi ve kötü dokunuşları ayırt etme, bedenin kendilerine ait olduğunu öğrenme gibi konularda eğitim verdi. Program kapsamında 37 ebeveyn de çocuklarıyla birlikte eğitimlere katılarak, cinsel istismar konusunda bilinçlendiler.

Ankara’da motosikletin çarptığı çocuğun hayatını kaybettiği kaza kamerada; 1 yaralıı kaybetti Ankara’da motosikletin çarptığı çocuğun hayatını kaybettiği kaza kamerada; 1 yaralıı kaybetti

Uzman Psikolog Melike Şen, programın çocukların duygularını tanıma, bedenin kendilerine ait olduğunu öğrenme gibi konularda destek olduğunu belirtirken, Uzman Psikolog Yağmur Cumert ise çocuklara cinsel istismar konusunda bilgi verilerek, doğru tepki biçimlerini öğrettiklerini ifade etti. Eğitim programı aynı zamanda ailelere de çocuklarının bu tür durumlarla ilgili ifadelerini ciddiye almaları konusunda uyarılarda bulundu.

Sosyal Hizmet Uzmanı Damla Yeşilçimen, çocukların cinsel istismarı tanımaları ve bunu bildirmeleri konusunda toplumda hala yaygın olan yanlış inançlara dikkat çekti. Cinsel istismarın genellikle çocuğun yakın çevresinden biri tarafından gerçekleştiğine vurgu yaparken, Özel Eğitim Öğretmeni Öyküm Sütçü Ünver ile Gözde Yıldırım da çocukların istismar konusundaki ifadelerine inanılması gerektiğini ve suçlunun çocuk değil, fail olduğunu vurguladılar.

Sosyal Hizmet Uzmanı Öznur Yavuz ise çocuk cinsel istismarı durumunda yapılması gerekenler, yasal sorumluluklar ve başvuru yapılacak kurumlar hakkında bilgi verdi. Ayrıca, çocuğun cinsel istismara uğradığını öğrenen herkesin bu durumu resmi olarak bildirmekle yükümlü olduğunu hatırlattı.

Kaynak: HABER MERKEZİ