Antik kenti ziyaret edenler, tarihle iç içe vakit geçirdi Antik kenti ziyaret edenler, tarihle iç içe vakit geçirdi

İslahiye İlçesinde 120 bin dekar araziye ekili buğday ile 30 bin dekar arpa ekili alanda başlayan hasat hummalı bir şekilde devam ediyor. 120 bin dekarda ekili buğdaydan yaklaşık 90 bin ton rekolte beklenirken,30 bin dekarda ekili arpada ise 13 bin 500 ton rekolte bekleniyor.

Depreme rağmen üretime devam ettiklerini belirten ve hasat sezonuna kurban keserek başlayan çiftçi Cahit Köse,”100 dönüm alanda ekili buğdayımızı hasat ediyoruz. Verim geçen yıla göre daha düşük. Dönüm başı 600 kilo verim bekliyoruz" dedi.

İlk hasadı biçerdövere binerek yapan İslahiye Kaymakamı Mehmet Soylu ise şöyle dedi:

"Memleketimizin en verimli topraklarında Eylül, Ekim aylarında başlayan, topraklara verdiği emeğin bugün sonuçlarını alma dönemi, hummalı bir hasat dönemindeyiz, İlçemizde yaklaşık 150 bin dekar alanda arpa ve buğday ekimi yapılırken, dönüm başına 500 ile 800 kilogram arası ciddi bir verim alınmakta. Çiftçilerimiz her geçen gün yeni teknoloji ve tarımın gerektirdiği yeniliklere uyum sağlayarak başarı elde eden çiftçilerimizin üretmeleri bizim için önemli, Hasat mevsiminde ilçemize, ilimize ve memleketimize hayırlı olur inşallah."

Kaynak: dha