Otluk ve zeytinlik alanda çıkan yangın söndürüldü Otluk ve zeytinlik alanda çıkan yangın söndürüldü

İstanbul'da yaşayan gazeteci İ.H.H.'nin sosyal medya paylaşımına "Zamansız öten horozu keserler" yorumunu yazan M.Y.'ye, "tehdit" suçundan 3 ay 22 gün hapis cezası verildi.

Hapis Cezası

Gazeteci İ.H.H.'nin sosyal medya paylaşımına "Zamansız öten horozu keserler" şeklinde yorum yapan M.Y. (36), İstanbul Anadolu 45'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davada "tehdit" suçundan yargılandı ve 3 ay 22 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Şikayet Üzerine Dava Açıldı

İstanbul'da yaşayan gazeteci İ.H.H., sosyal medya paylaşımına "Zamansız öten horozu keserler" atasözünü yazan M.Y. hakkında avukatı aracılığıyla şikayette bulundu. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma sonucunda M.Y. hakkında "tehdit" suçundan dava açıldı. İstanbul Anadolu 45’inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davada savunma yapan sanık M.Y., "Bu yorumu ben yaptım, ancak İ.H.H.'yi kastetmedim" dedi. Mahkeme heyeti ise, sanığın sosyal medya üzerinden yaptığı yorumun İ.H.H.’ye yönelik tehdit oluşturduğuna karar verdi.

Tehdit Suçu ve Mahkeme Kararı

Sanık M.Y.'nin savunmasının suçtan kurtulmaya yönelik olduğuna dikkat çekilerek, mahkeme tarafından önce "tehdit" suçundan 6 ay hapis cezası verildi. Ancak bu ceza, takdir indirimi uygulanarak 3 ay 22 gün olarak belirlendi. Mahkeme ayrıca, sanığın 5 yıl süreyle denetimli serbestlik tedbirine tabi tutulmasına ve bu süre zarfında kasıtlı bir suç işlemediği takdirde cezanın açıklanmayacağına hükmetti.

"Vücut Bütünlüğüne Yönelik Tehdit"

Şikayetçi İ.H.H.'nin avukatı Taha Yasin Caner, müvekkilinin paylaştığı habere "Zamansız öten horozu keserler" yorumunun yapıldığını belirterek, "Müvekkilimizin esasında normal bir haber paylaştığını görmekteyiz ve bu haberde de aslında hiç kimseye dokunmayacak, hiç kimseyi şahsi veya maddi-manevi şekilde zedelemeyecek bir haber paylaşmış. Ancak bazen vatandaşlarımız bu konuda kendilerini tutamayıp, bu şekilde yorumlar yazabiliyorlar. Bu söz konusu yorum ise aslında bir atasözü, işin en ilginç tarafı bu. ‘Zamansız öten horozu keserler’ diyerek ve müvekkilimizi de etiketlemek suretiyle müvekkilimize matuf bir şekilde bu yorumu yaptılar. Biz bunu müvekkilimize yönelik vücut bütünlüğüne tehdit olarak algıladık ve bunun üzerine savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Mahkeme de ‘Zamansız öten horozu keserler’ atasözünü müvekkile yönelik bir tehdit olarak değerlendirdi" dedi.

Editör: Utku Çelik