İstanbul Adliyesi'nde görülen Gazeteci Sezgin Kartal’ın "örgüt üyeliği" iddiasıyla yargılandığı dava, tanıkların dinlenmesi için ertelendi. Mahkeme heyeti, Kartal'ın yurtdışı çıkış yasağını devam ettirirken, duruşmayı 25 Nisan tarihine erteledi.

Duruşma Detayları

Davanın 3'üncü duruşması Çağlayan'da bulunan İstanbul Adliyesi 22'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde gerçekleşti. Gazeteci Sezgin Kartal ve avukatı Berfin Karaşah, duruşmaya katıldı.

Avukat Karaşah, Kartal'ın gazetecilik faaliyetleri kapsamında sınır bölgesine gittiğini belirterek, iki tanığın dinlenmesini talep etti.

Tanıkların İfadesi

Duruşmada ilk tanık Zeynel Şimşek, Kartal'ı sanal medyadan tanıdığını belirterek, 2015 yılında Urfa'ya gittiklerini ve Alevi heyetlerinin ziyaretine katıldıklarını ifade etti. Şimşek, "Sonra ben Malatya'ya, Sezgin de İstanbul'a geçti" dedi.

Mahkeme başkanı, Şimşek'e "İstanbul'a geçtiğini nereden biliyorsun? Belki Suriye'ye geçti?" diye sordu. Şimşek, "Aynı otobüse bindik, İstanbul otobüsüydü. Ben Malatya'da indim, kendisi devam etti" diye yanıtladı.

Diğer tanık Tülay Korkutan ise Pîrsus'a beraber gitmediklerini, ancak Kartal'ı Pîrsûs'ta gördüğünü söyledi. Korkutan, Kartal'ın Suriye tarafına geçmediğini, güvenlik önlemleri nedeniyle sınır köylerinin boşaltıldığını belirtti.

Fırat Tanış hakkında uzaklaştırma kararı Fırat Tanış hakkında uzaklaştırma kararı

Avukatın Talepleri

Avukat Karaşah, Gazeteci Haydar Koçak ve bir kişinin daha tanık olarak dinlenmesi talebinde bulundu. Mahkeme heyeti, Kartal'ın yurtdışı çıkış yasağını devam ettirirken, diğer iki tanığın dinlenmesi için duruşmayı 25 Nisan tarihine erteledi.

Kaynak: HABER MERKEZİ