Gazeteci Hayko Bağdat, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle yargılandığı davada 10 yıl 6 ay hapis cezası istemiyle karşı karşıya kaldı. Bağdat, 2017, 2014 ve 2018 yıllarında yazdığı yazılar ve sosyal medya paylaşımlarıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği iddia edildi. Ayrıca, Bağdat’ın 15 Kasım 2019 tarihinde fotomontaj bir fotoğraf paylaşarak hem Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hem de bir kamu görevlisine hakaret ettiği öne sürüldü.

Manisa'da 18 Nisan Perşembe Elektrik Kesintileri: İlçe İlçe Detaylar Manisa'da 18 Nisan Perşembe Elektrik Kesintileri: İlçe İlçe Detaylar

İstanbul 50. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, yurtdışında yaşayan Bağdat katılmadı. Duruşmada, Bağdat’ın avukatı Emine Özhasar ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı hazır bulundu.

Savcı: “Bağdat, 2 Yıl 7 Aydan 10 Yıl 6 Aya Kadar Hapisle Cezalandırılsın”

Duruşma savcısı, esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Savcı, Bağdat’ın yazı ve paylaşımlarıyla “Cumhurbaşkanına hakaret” suçunu işlediğini belirterek, Bağdat’ın bu suçtan 1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapisle cezalandırılmasını istedi. Savcı, ayrıca Bağdat’ın fotomontaj fotoğraf paylaşımıyla “Zincirleme şekilde Cumhurbaşkanına hakaret” ve “Kamu görevlisine hakaret” suçlarını işlediğini savunarak, Bağdat’ın bu suçlardan da 1 yıl 5 aydan 5 yıl 10 aya kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti. Savcı, böylece Bağdat’ın toplam 2 yıl 7 aydan 10 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılmasını istedi. Savcı, Bağdat hakkında “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçundan ise beraatini istedi.

Avukat: “Mütalaaya Karşı Beyanda Bulunmak İçin Süre Talep Ediyoruz”

Bağdat’ın avukatı Emine Özhasar, savcının mütalaasına karşı beyanda bulunmak için süre talep etti. Özhasar, “Müvekkilim, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret etmemiştir. Yazı ve paylaşımları, ifade özgürlüğü kapsamındadır. Fotomontaj fotoğraf paylaşımı ise, bir espri olarak yapılmıştır. Müvekkilim, kamu görevlisine de hakaret etmemiştir. Bu nedenle, müvekkilimin beraatini istiyoruz. Mütalaaya karşı beyanda bulunmak için süre talep ediyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı ise, Bağdat’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiğini ve şikayetlerinin devam ettiğini belirterek, Bağdat’ın cezalandırılmasını talep etti.

Mahkeme, Bağdat’ın avukatının süre talebini kabul ederek, duruşmayı 10 Temmuz 2024 tarihine erteledi.

Kaynak: DHA