Gana Milli Futbol Takımı, 2023 Afrika Uluslar Kupası'nda B Grubu'nu 2 puanla 3. sırada tamamlayarak turnuvaya veda etti. Bu hayal kırıklığına dayanamayan Gana Futbol Federasyonu, İrlandalı teknik direktörleri Chris Hughton'ın görevine son verdi.

Kadroda Yer Alan Türk Futbolcular: Djiku ve Amartey

Gana'nın turnuva kadrosunda bulunan Türk futbolseverlerin yakından tanıdığı isimler Fenerbahçeli Alexander Djiku ve Beşiktaşlı Daniel Amartey, yaşanan başarısızlığın ardından teknik direktörleriyle yollarını ayırdılar. Gana Futbol Federasyonu tarafından yapılan açıklamada, Chris Hughton'un görevden alındığı belirtildi ve yönetim kurulunun teknik ekibin sözleşmesinin feshedilmesi kararı aldığı ifade edildi.

Gana Futbol Federasyonu'ndan Açıklama

Gana Futbol Federasyonu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Chris Hughton derhal geçerli olmak üzere görevinden alındı. Yönetim kurulu, teknik ekibin sözleşmesinin feshedilmesi yönünde de karar aldı. Önümüzdeki günlerde Gana Milli Takımı'nın gelecekteki yönüne ilişkin bir yol haritası sunulacak" ifadelerine yer verdi. Bu açıklama, Gana futbolu için önümüzdeki dönemde nelerin planlandığını merakla bekleyenleri heyecanlandırdı.

Sekiz günde üçüncü deplasman galibiyeti Sekiz günde üçüncü deplasman galibiyeti

2023 Afrika Uluslar Kupası'ndaki Performans

Gana Milli Takımı, 2023 Afrika Uluslar Kupası'na 2-1'lik Yeşil Burun Adaları yenilgisiyle başlamış ve ardından Mısır ve Mozambik ile 2-2 beraberliklerle turnuvaya veda etmişti. Bu performans, takımın beklentilerin altında kalması ve taraftarları üzmesiyle büyük bir hayal kırıklığı yaratmıştı.

Hughton'un Teknik Direktörlük Performansı

İrlandalı teknik direktör Chris Hughton, Gana Milli Takımı'nın başına Şubat 2022'de geçti. Ancak 12 maçta aldığı 4 galibiyet, 4 beraberlik ve 4 yenilgi, yönetim kurulunu memnun etmedi ve Hughton'un görevine son verildi.

Kaynak: Haber Merkezi