Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Galata Kulesi’nde depreme karşı güçlendirme ve dış cephe onarımı çalışması başlattı. Çalışma nedeniyle kule, bugünden itibaren bir ay boyunca ziyarete kapatılacak.

Aydın'da 23 Nisan Salı Günü Elektrik Kesintileri: İlçeler ve Mahalleler Aydın'da 23 Nisan Salı Günü Elektrik Kesintileri: İlçeler ve Mahalleler

Kulede çatı ve alem onarıldı

Galata Kulesi’nde, geçen yıl kasım ayında çatı onarımı çalışması başlatılmıştı. Bu çalışma kapsamında, kulenin 8. katı ziyarete kapatılmıştı. Çatı onarımı çalışması sırasında, kulenin alemi de konservasyon çalışmasından geçirilerek, yeniden yerine monte edildi.

Kulede jeoradar çalışması yapıldı

Galata Kulesi’nde, depreme karşı güçlendirme çalışması için, kulenin beden duvarlarında ve zemininde jeoradar çalışması yapıldı. Bu çalışma ile, kulenin yapısında bulunan çatlaklar, boşluklar, su sızıntıları ve diğer hasarlar tespit edildi. Tespit edilen hasarlar doğrultusunda, kulenin dış cephe onarımı da gerçekleştirilecek.

Kuledeki kuş yuvalarına zarar verilmeyecek

Galata Kulesi’nde, restorasyon çalışmaları sırasında, kulenin beden duvarlarında bulunan 400’e yakın göçmen kuş yuvasına zarar verilmeyeceği açıklandı. Kulede yaşayan kuşların, kulenin tarihi dokusunun bir parçası olduğu belirtildi. Kuledeki kuş yuvalarının, restorasyon çalışmalarının bitiminde de korunacağı ifade edildi.

Kule, nisanda ziyarete açılacak

Galata Kulesi, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne 2013 yılında dahil edilen ve İstanbul silüetinin önemli yapılarından biri olan tarihi bir kuledir. Kule, 528 yıllık bir geçmişe sahiptir. Kuledeki deprem güçlendirme ve restorasyon çalışmalarının, nisan ayında tamamlanması ve kuleyi ziyaret etmek isteyenlerin hizmetine sunulması planlanıyor.

Kaynak: AA