Ali Gaffar Okkan, 24 Şubat 1952 tarihinde Hendek, Sakarya'da doğdu. 24 Ocak 2001 tarihinde Diyarbakır'da faili meçhul bir suikast sonucu öldürüldü. O, Diyarbakır Emniyet Müdürü olarak çalışıyordu ve "Gaffar Baba" olarak bilinir ve hatırlanır.

Gaffar Okkan eğitimini nasıl tamamladı?

Ali Gaffar Okkan, 1952 yılında Hendek ilçesinde doğdu. 1970 yılında Polis Koleji'nden ve 1973 yılında Polis Akademisi'nden mezun olarak İzmir İl Emniyet Müdürlüğü'ne komiser yardımcısı olarak atandı. İzmir'de çeşitli birimlerde görev yaptıktan sonra 1983 yılında Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü'ne atandı ve 1985 yılında şube müdürlüğüne terfi etti. 1986 yılında Eskişehir İl Emniyet Müdürlüğü kadrosunda görev aldı ve 1992 yılında emniyet müdür yardımcısı oldu. 1993 yılında Kars İl Emniyet Müdürü olarak atandı ve 1997 yılında Diyarbakır İl Emniyet Müdürü olarak göreve başladı. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi kamu yönetimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı.

Gaffar Okkan Diyarbakır Emiyet Müdürlüğü'ne neden atandı?

Kars Emniyet Müdürü iken, PKK ve Hizbullah örgütlerinden olumsuz etkilenen Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'ne atandı. Okkan, bu örgütlerin çökertilmesinde önemli bir rol oynadı. Örneğin, Hüseyin Velioğlu'nun İstanbul Beykoz'daki villasına yapılan baskın sırasında Okkan büyük rol oynadı. Ayrıca, Diyarbakır'da ilk kez kadın polislerin sokağa çıkarılmasını ve trafiğin yönlenmesini emretti. Okkan, iki küçük otomobil satın alarak mavi-beyaza boyattı ve ikişer kadın polis görevlendirdi. Bu otomobillerden bir tanesi kaybolan çocukları bulup ailelerine teslim ederken diğeri de yürümekte zorlanan yaşlılara yardım etmeye devam ediyordu. Havaalanındaki kadın polisler de yaşlı yolcuların bilet işlemlerini yaptı ve onlara uçaklarına kadar eşlik etti. Havaalanına tekerlekli sandalye aldırdı. Okkan'ın ilklerinden biri de şehir merkezlerine kamera taktırmak oldu. Gece yarılarına kadar makam odasındaki dev ekranda sokakları izledi.

Gaffar Okkan nasıl öldürüldü?

Ali Gaffar Okkan, Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü görevindeyken 24 Ocak 2001 tarihinde, saat 17:40 sıralarında makamından valilik binasına seyir hâlinde iken, Sezai Karakoç Bulvarı üzerinde Et Balık Kurumu ile Eflatun Park arasında, kimliği belirsiz kişiler tarafından pusuya düşürülmüş ve açılan ateş sonucunda hayatını kaybetti. Bu suikast hâlâ çözülememiş olmakla birlikte, Hizbullah tarafından işlenmiş olabileceği iddia edilmektedir. Okkan hakkında pek çok gazete yazısı ve kitap yazıldı. Ayrıca, Okkan'ın hayatını ve bu suikastı konu alan "3310 Öldürüldü" isimli kitap Emrah Gürkan tarafından kaleme alındı.