Rusya'dan Ukrayna ile müzakere sinyali! Rusya'dan Ukrayna ile müzakere sinyali!

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, G7 ülkelerinin liderlerinin ilk kez bir araya geldiği zirvede Ukrayna’ya destek verdi. Meloni, Rusya’nın Ukrayna topraklarını işgal etmesinin, dünyada yeni çatışmalara yol açtığını söyledi.

Meloni, Kiev’de Zelenskiy ile Görüştü

Meloni, G7’nin dönem başkanı olarak Ukrayna’nın başkenti Kiev’i ziyaret etti. Burada Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile bir araya gelen Meloni, Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesinin ve Donbas bölgesindeki ayrılıkçıları desteklemesinin ikinci yıl dönümünde Ukrayna’ya dayanışma mesajı verdi.

Meloni’ye Kanada Başbakanı Justin Trudeau ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de eşlik etti. Liderler, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine saygı duyulmasını ve Rusya’ya karşı yaptırımların sürdürülmesini vurguladılar.

Meloni, Rusya’nın Neo-Emperyalist Vizyonunu Eleştirdi

Meloni, Kiev’deki görüşmelerin ardından İtalya’da yayınlanan Il Giornale gazetesine bir röportaj verdi. Meloni, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığının, Putin’in neo-emperyalist vizyonunun bir sonucu olduğunu söyledi.

Meloni, “Putin, uzun yıllardır farklı cephelerde eski Sovyetler Birliği’nin etki alanını genişletmeye çalışıyor. Ukrayna, bu vizyonun doğal ve öngörülebilir bir kurbanı oldu” dedi.

Meloni, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin, dünyanın diğer bölgelerinde de istikrarsızlığa neden olduğunu belirtti. Meloni, “Rusya, Ukrayna’yı işgal etmeseydi, Hamas, büyük ihtimalle İsrail’e böyle bir saldırı düzenlemezdi. Rusya, BM Güvenlik Konseyi’nin daimi bir üyesi olarak uluslararası hukuku hiçe saydı. Bu da Orta Doğu’dan Balkanlar’a ve Afrika’ya kadar diğer coğrafyalarda da zincirleme etki yarattı” diye konuştu.

Meloni, Uzak Doğu’da da Tehlike Gördü

Meloni, Ukrayna ve Orta Doğu’daki gerginliklerin yanı sıra, Uzak Doğu’da da bir çatışma riski olduğunu söyledi. Meloni, “Ukrayna ve Orta Doğu’dan sonra üçüncü bir cephe Uzak Doğu’da açılabilir. Çin, Tayvan’ı tehdit ediyor ve bölgedeki müttefiklerimizle gerilim yaşıyor. Böyle bir senaryodan korkuyor musunuz?” sorusuna şöyle cevap verdi:

“Elbette korkuyorum. Çin, dünyanın en büyük ekonomik ve askeri güçlerinden biri. Bölgedeki istikrarı bozacak bir hamle yaparsa, bunun küresel sonuçları olur. Bu yüzden, G7 olarak Çin’e karşı ortak bir tutum sergilemeliyiz. Aynı zamanda, Ukrayna’da uluslararası hukukun yeniden sağlanması için çalışmalıyız. Aksi takdirde, çatışmalar artarak devam edecek.”

Kaynak: HABER MERKEZİ