İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği  “2. İzmir Uluslararası Edebiyat- Sinema Buluşması” 19-26 Nisan tarihleri arasında gerçekleşiyor. İZFAŞ’ın Kültürpark’daki İZKİTAP fuarına paralel olarak gerçekleşecek etkinlikteki filmlerin bir bölümü edebiyat yapıtlarından uyarlanmış,  bir bölümü ise edebiyatçıların yaşamları üstüne biyografik nitelikte kurmaca ya da belgesel yapımlar. Küratörlüğünü Vecdi Sayar’ın üstlendiği ‘Buluşma’  19 Nisan Cuma günü 16.30’da Fransız Kültür Merkezi’nde Xavier Giannoli’ye 2022 César ödüllerinde En İyi Film ve En İyi Uyarlama Senaryo ödülleri kazandıran Fransız-Belçika ortak yapımı “Sönmüş Hayaller”le başlayacak. Aynı gün saat 19’da Ahmet Ümit’in Moskova yıllarını konu alan Cengiz Özkarabekir’in “Merhaba Güzel Vatanım”  filmi gösterilecek. Gösterim öncesi Ahmet Ümit, seyircilerle bir söyleşi gerçekleştirecek.  20 Nisan’da Kıbrıs Şehitleri caddesinde Casa d’Italia salonunda, Füruzan’ın Gülsün Karamustafa ile birlikte yönettiği “Benim Sinemalarım” ve 2023 Venedik Festivali’nin açılışını yapan Edoardo De Angelis’in “Commandante” adlı filmi gösterilecek. “Benim Sinemalarım” gösteriminde edebiyat eleştirmeni ve yayıncı Metin Celal Füruzan’ın yapıtları üstüne konuşacak.

Salkım Hanımın Taneleri

21 Nisan’da Fransız Kültür Merkezi’nde yönetmen Metin Avdaç’ın katılımıyla “Sabahattin Ali: Sabah Yıldızı” ve Claudia Müller’in Nobel kazanmış yazarı konu aldığı Almanya-Avusturya ortak yapımı “Elfriede Jelinek – Dili Esaretinden Kurtarmak”  gösterilecek. 22 Nisan programında ise, yönetmen Aydın Orak’ın katılımıyla “Yaşar Kemal Efsanesi” ve son Berlin Film Festivali yarışma filmlerinden, Margarethe von Trotta’nın, iki ünlü yazar Ingeborg Bachmann ile Max Frisch’in tutkulu ve çatışmalı ilişkisini konu alan filmi “Çöle Yolculuk” var.

23 Nisan’da İzmir’Sanat’taki gösteriler 14’de çocuklar ve büyüklere hitap eden iki klasikle başlayacak. Paul Grimault’nun  “Kral ve Kuş” ve Louis Malle’în “Zazie Metroda” filmlerinin ardından 19.00’da yönetmen Biket İlhan’ın katılımıyla “Mavi Gözlü Dev” gösterilecek. Nazım Hikmet’in Bursa hapishanesindeki günlerini anlatan filmde Nazım’ı Yetkin Dikinciler yorumluyor. 24 Nisan’da Kültürpark İzmir Sanat’ta gerçekleşecek gösterimlerde, Aylin Kuryel ve Fırat Yücel’in ödüllü belgeseli “Ulysses Çevirmek” ve Kadıköy Sinematek tarafından restore edilen kopyasıyla Erden Kıral’ın “Hakkari’de Bir Mevsim” adlı Berlin’de Gümüş ayı kazanan ama ülkemizde uzun yıllar gösterilemeyen filmi yer alıyor. Filmin Onat Kutlar’ın imzasını taşıyan senaryosu Ferit Edgü’nün “O” adlı romanından uyarlanmıştı. 25 Nisan’da Casa d’Italia’da, bu yıl yitirdiğimiz değerli yazar Yılmaz Karakoyunlu anısına gösterilecek Tomris Giritlioğlu’nun “Salkım Hanımın Taneleri”nin ardından Karakoyunlu’nun dostlarından gazeteci Nedim Atilla yazarı anlatacak. Ardından, prömiyerine 2023 Venedik Film Festivali’nde yapan Giorgio Diritti’nin “Lubo” adlı filmi gösterilecek. Filmin senaryosu Mario Cavatore’nin ”Dölleyici” adlı romanından uyarlanmış.

Salkım Hanımın Taneleri

Çilekten Gelen Mucize: Kahve ve Çay Lekelerine Veda! Çilekten Gelen Mucize: Kahve ve Çay Lekelerine Veda!

İzmir Büyükşehir Belediyesi  Kültür ve Sanat Daire Başkanlığı, İzelman, İZFAŞ, Alman Kültür Merkezi  (Goethe Institut), Fransız Kültür Merkezi (Institut français), İzmir İtalyan Konsolosluğu,  İstanbul İtalyan Kültür Merkezi ve Kültürlerarası Sanat Derneği işbirliği ile düzenlenen ‘Buluşma’nın son gününde Fransız Kültür Merkezi’nde, Fransa-İsviçre-Lüksemburg-Monako ortak yapımı “Kabil’in Kırlangıçları” ile Alman yönetmen Christian Petzold’un 2023 Berlin Film Festivali’nde Gümüş Ayı kazanan “Kızıl Gökyüzü” adlı filmi gösterilecek. Etkinliğin tüm gösteri m ve söyleşilerine katılım ücretsiz.

Kaynak: haber merkezi