Saadet Partisi’nin, AKP Ankara Milletvekili Fuat Oktay hakkında yolsuzluk iddialarını içeren mal varlığı araştırma önergesi, TBMM Genel Kurulu'nda AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Saadet Partisi Grup Başkanı: "Temiz Eller Operasyonuna İhtiyaç Var"

Saadet Partisi, eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay hakkında ortaya atılan yolsuzluk ve rüşvet iddialarının incelenmesi amacıyla Meclis araştırma önergesini TBMM Genel Kurulu'na taşıdı. Ancak, öneri AKP ve MHP milletvekillerinin karşı oylarıyla reddedildi.

Yılmaz, KKTC Başbakanı Üstel ile görüştü Yılmaz, KKTC Başbakanı Üstel ile görüştü

Saadet Partisi Grup Başkanı Selçuk Özdağ, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Türkiye’nin çok ciddi şekilde temiz eller operasyonuna ihtiyacı var, her zaman söylüyorum, Türkiye'de tuz kokmuş vaziyette" ifadelerini kullandı.

Saadet Partisi'nin İddiaları

Saadet Partisi'nin ortaya attığı iddialara göre, Fuat Oktay'ın ve yakınlarının mal varlığı incelenmeli, yolsuzluk ve rüşvet iddialarıyla ilgili soruşturma başlatılmalıdır. Ancak, AKP ve MHP milletvekillerinin reddiyle bu önerge TBMM'de kabul görmemiştir.

Grup Başkanı Özdağ: "Türkiye'de Temiz Siyaset Mecburidir"

Saadet Partisi Grup Başkanı Selçuk Özdağ, yaptığı açıklamada, "Bizler burada hep beraber temiz siyaset yapmak mecburiyetindeyiz. Türkiye’nin çok ciddi şekilde temiz eller operasyonuna ihtiyacı var" şeklinde konuştu. Özdağ, Fuat Oktay'ın mal varlığını açıklaması gerektiğini vurgulayarak, bu konuda şeffaflık ve hesap verebilirlik çağrısı yaptı.

CHP: "Yolsuzluk Algı Endeksi'nde Endişe Verici Durum"

Öte yandan, CHP Ankara Milletvekili Umut Akdoğan, konuyla ilgili yaptığı konuşmada, Türkiye'nin yolsuzlukla mücadelede dünya genelinde endişe verici bir durumda olduğunu ifade etti. Akdoğan, "Yolsuzluk Algı Endeksi'nde konu dolar milyarderleri olunca aynı ligdeyiz ama yolsuzluk olunca Gambiya'yla aynı ligde oluyoruz. Bu çifte standart kabul edilemez" dedi.

DEM Partisi: "Hukuk Sistemi Bağımsız Olmalı"

DEM Partisi Grubu adına konuşan Mardin Milletvekili Kamuran Tanhan, Türkiye'nin hukuk sistemine dair uluslararası endekslerdeki sıralamalarına dikkat çekti. Tanhan, "Yargının siyasi bağlantılardan bağımsız olması gerekiyor. Adalet sağlanmalı ve siyasal iktidarın etkisi altında kalmamalıdır" şeklinde konuştu.

Kaynak: HABER MERKEZİ