Cam Piramit alanında doğa sporlarından bisikletlere, klasik motosikletlerden antika otomobillere, off road araçlardan karavanlara, fotoğrafçılıktan el sanatlarına, arama kurtarmadan acil afet haberleşme birimlerine 70 kadar hobi kulübü, fuarda stant açtı. Doğal afet olaylarında, savaş durumunda hayati önem taşıyan Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Jandarma Arama Kurtarma (JAK), AKUD, İHH, ANDA, SKUD, PARS, MAKSAD gibi arama kurtarma, telsiz sistemleri üzerinden kesintisiz acil afet haberleşme hizmeti veren TRAC Antalya Şubesi'nin stantlarına, çocuk, genç ve yetişkinler ilgi gösterdi.

Manavgat'ta korkutan yangın Manavgat'ta korkutan yangın

TELSİZDEN DÜNYA İLE TEMAS

Doğal afet olaylarında telsiz sistemleri üzerinden kesintisiz acil afet haberleşme hizmeti veren, 'doğal afetlerin görünmez kahramanları' olarak bilinen Türkiye Radyo (Telsiz) Amatörleri Cemiyeti (TRAC) Antalya Şubesi'nin telsiz operatörlerinin mini acil afet haberleşme tatbikatı ise ilgiyle izlendi. Operatörler kısa dalga adı verilen HF telsiz sistemi üzerinden birçok ülke ve şehirle bağlantı kurdu, Antalya ve fuar hakkında ve gruba katılmak isteyenler için bilgilendirme yaptı. Meraklılar Antalya'nın ilçelerindeki telsiz operatörleriyle konuşturuldu. JAK'ın arama-kurtarma hizmetinde kullandığı eğitimli köpeklerin temsili rehine kurtarma operasyonu ise heyecanla izlendi.

TRAC İLE İŞBİRLİĞİ MÜJDESİ

Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Gürbüz, TRAC Antalya Şubesi Başkanı Metin Karakuzu'dan acil afet haberleşme hizmetleri hakkında bilgi aldı. Gürbüz, Büyükşehir Belediyesi'nin TRAC ile işbirliği protokolü hazırlığında olduğunun da müjdesini verdi. Gürbüz, Karakuzu ve ekibine fuara katkılarından dolayı teşekkür edip plaket sundu.

Kaynak: dha