İçişleri Bakanlığı’nın açıkladığı sonuçlara göre, Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un kararıyla yapılan erken genel seçimlerin ikinci turunda sandıktan birinci çıkan solcu Yeni Halk Cephesi ittifakı, Ulusal Meclis’te 178 sandalye kazandı.

Fransa’da 7 Temmuz’da yapılan erken genel seçimin ikinci turunda, solcu 4 partinin oluşturduğu Yeni Halk Cephesi ittifakı, Ulusal Meclis’te en fazla sandalyeye sahip oldu. İşte seçim sonuçları ve değerlendirmeler:

Trump'tan suikast girişimi sonrası yeni açıklama Trump'tan suikast girişimi sonrası yeni açıklama

Yeni Halk Cephesi İttifakı 178 Milletvekili Çıkardı

Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un kararıyla yapılan erken genel seçimlerin dün yapılan ikinci turunda sandıktan birinci çıkan solcu Yeni Halk Cephesi ittifakı, Ulusal Meclis’te 178 sandalye elde etti. İçişleri Bakanlığı’nın açıkladığı seçim sonuçlarına göre, Yeni Halk Cephesi, Macron’un ittifakını geride bırakarak güçlü bir sonuç elde etti. Macron’un ittifakı ise 150 milletvekili ile Meclise girdi.

Sol İttifak Sandalye Sayısını Artırdı

Böylece milletvekili sayısı şu an 250 olan Macron ittifakının Meclisteki sandalye sayısı 150’ye düştü. Aşırı sağcı Ulusal Birlik İttifakı (RN) ise 125 milletvekili ile Meclise girdi. Sol ittifak ise 150 olan sandalye sayısını 178’e çıkardı.

Aşırı Sağcılar Kaybetti

Fransa’da 30 Haziran’da yapılan genel seçimlerin ilk tur oylamasında, aşırı sağcı RN ittifakının yüzde 33 civarında oyla birinci çıkmasının ardından Macron cephesi ve sol partiler üstü kapalı işbirliğine gitmişti. İlk turun ardından 3 adayın ikinci tura kaldığı 306 seçim bölgesinde, oyların bölünüp aşırı sağın avantaj sağlamaması için diğer partilerden 200’den fazla aday seçim yarışından çekilmişti. Resmi verilere göre, ikinci tura katılmaya hak kazanan 215 aday, RN’yi engellemek için seçime girmemeyi tercih etti.

Melenchon: Ülkeyi Yönetmeye Hazırız

Boyun Eğmeyen Fransa’nın (LFI) lideri Jean-Luc Melenchon, seçimden sonra ülkeyi yönetmeye hazır olduklarını belirtti. Melenchon, başını çektiği solcu ittifakının birinci çıktığı seçim sonuçlarının açıklanmasının hemen ardından yaptığı açıklamada, "Halkımız en kötü senaryoyu açıkça reddetmiştir.Bu gece (aşırı sağcı parti) RN, mutlak çoğunluğa sahip olmaktan çok uzakta" şeklinde konuştu.

Editör: Kazim Bozkurt