Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan Eyfel Kulesi'nin resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, bugün "ulusal grev" nedeniyle kuleye giriş yapılamayacağı duyuruldu. Açıklamada, kule önündeki alanın ise yerel saat 21.00'e kadar açık ve ziyaret edilebilir olduğu belirtildi.

Fransa hükümetinin emeklilik reformuna karşı çıkan eğitim, enerji, ulaşım gibi farklı sektörler ülke genelinde greve gitmiş durumda. 200'den fazla noktada protesto gösterileri yapılması planlanıyor.

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne, 10 Ocak'ta, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un seçim vaatleri arasında yer alan emeklilik reformunun uygulanacağını duyurmuştu. Ülkede emeklilik yaşının 62 olduğu bilinirken, Borne, 1 Eylül'den itibaren yasal emeklilik yaşının kademeli olarak her yıl 3 ay yükseltilerek 2030'da 64'e çıkarılacağını açıkladı. Ayrıca, 2027'de emeklilik maaşını tam olarak alabilmek için 43 yıl prim ödeme koşulu getirildi.

Bu tartışmalı emeklilik reformuna karşı ülke genelinde 19 Ocak'tan bu yana birçok kez grev ve protestolar düzenlendi. Senato, 9 Mart'ta "emeklilik yaşını kademeli olarak 62'den 64'e çıkarmayı öngören" en tartışmalı maddeyi onaylamış ve 12 Mart'ta reformun diğer maddelerini de kabul etmişti. Ancak reformun son hali Karma Komisyon'da görüşüldükten sonra tekrar Senato'da oylanacak ve nihai oylama için Ulusal Meclis'e gönderilecek.

Ankara Şam arası normalleşme adımları Ankara Şam arası normalleşme adımları

Iktidar partisi, Meclis'te salt çoğunluğa sahip olmadığı için son günlerde özellikle merkez sağ Cumhuriyetçiler (LR) partisi milletvekillerini reformlarına destek vermeleri için ikna etmeye çalışıyor.