Filistin ve İsrail arasında ateşkes ümidi azalıyor Filistin ve İsrail arasında ateşkes ümidi azalıyor

Fransa'nın farklı bölgelerinden yola çıkan çiftçiler, hükümetin tarım politikalarına karşı bir protesto eylemi gerçekleştirmek üzere Paris'e doğru ilerledi. Ulusal basında yer alan haberlere göre, Almanya, Polonya, Belçika ve Hollanda'dan sonra Fransa'da da çiftçi eylemleri devam ediyor.

Çeşitli sendikaların çağrısı üzerine gerçekleştirilen "Paris'i Kuşatma" eyleminde, çiftçiler traktörleriyle başkent Paris'in giriş ve çıkış güzergahlarını kapatarak protesto gerçekleştirdi. Ülke genelinde 21 farklı noktada yapılan eylemlere yaklaşık 2 bin çiftçi katılırken, 25 yerde 1200'den fazla tarım makinesi ile yollar trafiğe kapatıldı.

Eylemin merkezinde bulunan Rungis Pazarı'nın girişinde yoğun güvenlik önlemleri alınırken, helikopterler havadan destek sağladı. Paris'e giriş-çıkış güzergahlarında 15 bin civarında polisin görevlendirildiği belirtildi.

Çiftçilerin eylemleri, A1, A4, A5, A6, A12, A13, A15 ve A16 otoyollarında ulaşımı aksattı. Eylemlere liderlik eden çiftçi sendikası FNSEA’nın Başkanı Arnaud Rousseau, Paris'e ulaşım sağlayan ana yolları 30 kilometreye kadar trafiğe kapatacaklarını açıkladı.

Eylemlerin devam ettiği sırada Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un kabinedeki bazı bakanlar ile çiftçi protestolarını görüşmek üzere bir araya geldiği bildirildi. Başbakan Gabriel Attal'ın da ilerleyen saatlerde FNSEA Başkanı Rousseau'yu kabul etmesi bekleniyor.

Çiftçiler, hükümetin tarım politikalarına ilişkin taleplerine dikkat çekmek ve çözüm bulunması için baskı oluşturmak amacıyla eylemlerini sürdürüyor.

Kaynak: AA