Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'deki yerel ve bölgesel yönetimlerin (YBY) ekonomik büyüme sayesinde zorlu makroekonomik ortama karşı dirençli olmasını beklediğini açıkladı. Fitch, vergi gelirlerini destekleyen bu büyümenin, yerel yönetimlerin faaliyet performansını olumlu yönde etkilediğini belirtti.

Dolar/TL Bugün Ne Kadar? (23 Haziran Dolar-Euro Son Durum) Dolar/TL Bugün Ne Kadar? (23 Haziran Dolar-Euro Son Durum)

Yerel Seçimlerin Ardından Parasal Sıkılaştırma Bekleniyor

Fitch, Mart 2024 yerel seçimlerinden sonra beklenen parasal sıkılaştırmanın, reel GSYH büyümesinin 2024'te yüzde 2,8'e düşmesine ve 2025'te yaklaşık yüzde 3 seviyesinde kalmasına yol açacağını öngörüyor. Bu durum, yerel yönetimlerin faaliyet performansında yavaşlama yaratabilir.

Enflasyon Beklentileri ve Etkileri

Raporda, enflasyonun 2024'te yavaşlaması ve yıl sonunda yüzde 40'a ulaşması bekleniyor. Fitch'in değerlendirmelerine göre, "Nisan 2024'te yüzde 69,8 olan yüksek enflasyon (2023: yüzde 64,8), lirada beklenen değer kaybı ve Ocak 2024'te asgari ücrette yapılacak artış, Türkiye'deki LRG'lerin faaliyet harcamaları üzerinde baskı oluşturmaya devam edecek."

Fitch, daha sıkı para politikasının enflasyonu 2024'te yavaşlatacağını ve yıl sonunda yüzde 40 seviyesine çekebileceğini öngörüyor. Enflasyonun olumsuz etkilerinin, yerel yönetimlerin artan vergi gelirleri ve merkezi hükümetten yapılan transferlerle kısmen dengelenmesini ve faaliyet dengesinin 2023'teki yüzde 39'dan daha düşük olsa da 2027'ye kadar ortalama yüzde 29 olmasını bekliyor.

Borçlanma Maliyetleri ve Yatırımlar

Yerel seçimler öncesinde büyükşehir belediyelerinin planlanan yatırımlarını orta vadede azaltması bekleniyor. Bu durum, harcama oynaklığını azaltmaya yardımcı olacak. Ancak yüksek yurt içi faiz oranları ve kısa lira vadeleri, yeni borçlanma maliyetinin 2023'te yüzde 25'ten 2024'te yüzde 50'nin üzerine çıkarak iki katına çıkması nedeniyle, altyapı yatırımlarını kısmen finanse etmek için borçlanma ihtiyaçlarını daha da zorlaştıracak.

Beklenen TL değer kaybı (2024 sonu itibariyle USD/TRY 38) yerel yönetimlerin borçlarını olumsuz etkileyecek, çünkü borçlanmalarının ortalama yüzde 60'ından fazlası hedge edilmemiş döviz cinsinden. Ancak Fitch, 2023-2027 yılları için tahmin edilen dirençli işletme performansı ile desteklenen gelecekteki döviz kuru değer kaybına dayanmak için yeterli boşluk payı olacağını ve bu durumun reytingleri sabit tutacağını öngörüyor.

Editör: Kazim Bozkurt