Fitch'ten yapılan açıklamada Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi'nin (RN) yaklaşık yüzde 32 ile Macron'un partisi Rönesans'ın iki katını aşkın oy alması sonrasında Cumhurbaşkanı'nın Ulusal Meclis'i feshettiği anımsatıldı.

Ani şekilde alınan kararla erken seçimlerin 30 Haziran-7 Temmuz'da yapılacağına işaret edilen açıklamada seçim sonucunun mali konsolidasyon önlemlerinin kapsamını etkileyeceği ve politika uygulamasına yönelik zorlukları artırabileceği belirtildi.

Açıklamada ani seçim çağrısının politika ayarları konusunda belirsizliği artırdığına dikkat çekilerek, "Hiçbir parti mutlak çoğunluğu kazanamazsa olası bir koalisyon hükümetinin nasıl görüneceği ve ne kadar istikrarlı olacağı belirsiz" değerlendirmesinde bulunuldu.

Cumhurbaşkanı ve başbakanın karşıt partilerden olması durumunda politika yapımının karmaşık hale gelebileceği ifade edilen açıklamada RN'nin AP seçimlerindeki güçlü performansının yerel bir yasama çoğunluğuna dönüşüp dönüşmeyeceğinin belirsiz olduğu aktarıldı.

Yellen: Makul bir yerdeyiz Yellen: Makul bir yerdeyiz

Açıklamada ancak son anketlerin RN'nin en büyük parti olarak ortaya çıkabileceğini ve bunun da ilk kez hükümette lider rol üstlenmesini sağlayabileceğini gösterdiği kaydedildi. RN'nin ayrıntılı mali program sunmadığı ancak vergi kesintilerini ve daha ilerici bir vergi sistemini savunduğu belirtilen açıklamada ayrıca Fransız şirketlerini küresel rekabetten korumak için önlem çağrısı yaptığı anımsatıldı ve ülkedeki siyasi zorlukların yapısal reformları da engelleyebileceğine işaret edildi.

Kaynak: AA