Filistin İçin Tek Yürek Zirvesi Sonrası Ortak ÇağrıEmine Erdoğan Okudu

Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi, dünya genelinden devlet ve hükümet başkanlarının eşleri ile özel temsilcilerin katıldığı "Filistin İçin Tek Yürek" temasıyla düzenlenen zirveye ev sahipliği yaptı. Emine Erdoğan, zirvenin ardından hazırlanan ortak çağrı metnini okuyarak dünyaya seslendi.

Lider Eşlerine ve Temsilcilere Teşekkür

Emine Erdoğan, zirveye katılan tüm lider eşlerine ve temsilcilere insanlığın vicdanına hitaben gerçekleşen bu zulme karşı durdukları için teşekkür etti. Erdoğan, bu tarihi buluşmanın Filistin ve bölgedeki barış ve huzurun tesisi için bir fırsat olmasını diledi.

CHP lideri Özgür Özel'den Başkan Muhittin Böcek’e ziyaret CHP lideri Özgür Özel'den Başkan Muhittin Böcek’e ziyaret

Uluslararası Topluma Seslendi

Emine Erdoğan, zirvenin bir sonucu olarak bugün İstanbul'da tüm dünyaya ortak bir çağrı yaptıklarını dile getirdi. Erdoğan, şunları söyledi: "Bizler dünyanın farklı ülkelerinden devlet ve hükümet başkanlarının eşleri ve ülke temsilcileri olarak, Gazze'deki insani krize uluslararası toplumun dikkatini çekmek ve özellikle çocuklar, kadınlar, hastalar ve engelliler gibi sivillerin yaşadığı trajedinin sona erdirilmesini, kalıcı ve adil bir barışın sağlanmasını, uluslararası kamuoyunun insanlığa karşı suç sayılabilecek bu saldırılar karşısında harekete geçmesini amaçlayarak 15 Kasım 2023'te İstanbul'da bir araya geldik."

İnsani Krize Dikkat Çekildi

Gazze'de 7 Ekim'den bu yana devam eden çatışmalar nedeniyle Gazze ve Doğu Kudüs dahil olmak üzere işgal altındaki Filistin topraklarında yaşanan insani trajediye derin bir endişe duyduklarını ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti: "Gazze'ye uygulanan ve uluslararası hukuk ile bağdaşmayan abluka ve ambargonun neden olduğu insani kriz, sivillerin temel ihtiyaçlara erişimini engelliyor ve tam anlamıyla insan hakları ihlali haline geliyor. 7 Ekim'den bu yana Gazze'deki trajedide çoğunluğunu çocuk ve kadınların oluşturduğu 11 binden fazla sivilin ölümü, uluslararası hukukun en ciddi ihlallerinden birini oluşturuyor. Zorlu koşullar altında bulunan hamile kadınların, çocukların, bebeklerin ve hastaların can güvenliğinin bir an önce sağlanması gerektiğini vurguluyoruz."

Uluslararası Çağrı

Emine Erdoğan, Filistinlilerin ve İsraillilerin çocuklarını huzur ve güven içinde yetiştirebilecekleri iki devletli bir çözüm dileklerini paylaştı. Ayrıca şunları ekledi: "Bu bağlamda, tüm dünyaya, Gazze'deki katliamları derhal sona erdirmek, Gazze'deki okul, hastane ve diğer sağlık tesisleri, mülteci kampları, Birleşmiş Milletler tesisleri ve ibadethaneler dahil tüm sivil yerleşim yerlerini hedef alan İsrail saldırılarını derhal sona erdirmek, bu doğrultuda çatışmalara son verecek bir ateşkesi acilen sağlamak ve Gazze'deki sivillere engelsiz, yeterli ve güvenli insani yardımın ulaştırılmasını talep ediyoruz. Ayrıca, mevcut çatışma koşullarında yerinden edilmenin özellikle kadınlar, çocuklar ve yaşlılar üzerindeki ciddi etkisini vurguluyor ve Filistinli sivil nüfusun zorla yer değiştirmesine yönelik her türlü girişimi kesin bir şekilde reddediyoruz. Tüm tarafları uluslararası insancıl hukuk ve uluslararası insan hakları hukuku da dahil olmak üzere uluslararası hukuk kapsamındaki yükümlülüklerine tam olarak uymaya çağırıyoruz. Her vicdan sahibi insanı bu küresel çağrımıza destek vermeye davet ediyorum."

Katılan First Lady'ler

Filistin için düzenlenen bu çağrıya katılan bazı First Lady'ler ve temsilciler şunlardı:

 • Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani’nin annesi Şeyha Moza binti Nasır
 • Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall’ın eşi Marieme Faye Sall
 • Malezya Kraliçesi Tunku Azizah Aminah Maimunah Iskandariah
 • Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in eşi Ziroat Mirziyoyeva
 • Kongo Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Denis Sassou N’Guesso’nun eşi Antoinette Sassou N’Guesso
 • Bangladeş Cumhurbaşkanı Muhammed Şahabuddin Çuppu’un eşi Rebeka Sultana
 • Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Hırvat üyesi Zeljko Komsic’in eşi Sabina Komsic
 • Lübnan Başbakanı Necip Mikati’nin eşi May Mikati
 • İskoçya Bölgesel Başbakanı Hamza Yusuf’un eşi Nadia El-Nakla
 • Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe’nin eşi Amina Ali Muhammed El-Shavush El-Dilawi
 • Filistin Özel Temsilcisi Ferial Kamel Abdalrahman Salem
 • Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayid en-Nehyan’ın eşi Sheikha Alyazia bint Saif Al Nahyan
 • Mısır Planlama ve Ekonomik Kalkınma Bakanı Dr. Hala Elsaid
 • Türkmenistanlı diplomat Chinar Rustamova
Kaynak: AA