İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) Mayıs ayı meclis toplantısında alınan kararla 200 gram ekmeğin azami fiyatı yüzde 31,25 zamla 10 TL'ye çıkarıldı. Bu karar, İTO üyesi fırınları kapsarken, il genelinde ekmek fiyatlarında farklılıklar görülebilir.

Ekmek Fiyatları Semtlere Göre Değişebilir

İstanbul'da ekmek fiyatları semtlere ve fırınlara göre değişiklik gösterebilir. Bazı fırınlarda 200 gram ekmek 10 TL'den fazla da satılabilir. 300 gram ekmeğin fiyatı ise 12.5 TL'ye yükseldi.

Ekmek Üreticileri Zammın Yetersiz Olduğunu Savunuyor

Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar, yapılan zammın yetersiz olduğunu ve ekmeğin en az 60 TL olması gerektiğini savundu. Kolivar, artan maliyetlerin göz önünde bulundurulduğunda 200 gram ekmeğin fiyatının 15 TL olması gerektiğini de söyledi.

Ekmek Fiyatlarının Artmasında Neler Etkili?

Ekmek fiyatlarının artmasında un, maya, mazot ve doğalgaz gibi girdi maliyetlerindeki artışlar etkili oluyor. Ayrıca fırınların kira, işçi maaşı gibi giderleri de ekmek fiyatlarını yukarı çekiyor.

Kaçak Fırınlar Ekmek Fiyatlarını Düşürebilir Mi?

Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar, İstanbul'da çok sayıda kaçak fırın olduğunu ve bu durumun ekmek fiyatlarını düşürebileceğini savundu. Kolivar, yetkililerin kaçak fırınlara karşı daha sıkı denetimler yapması gerektiğini de söyledi.

Millileştirilen askeri standartlardaki kablolara ihracat kapısı açıldı Millileştirilen askeri standartlardaki kablolara ihracat kapısı açıldı

Ekmek Fiyatları Ne Zaman Düşecek?

Ekmek fiyatlarının ne zaman düşeceği ise belirsizliğini koruyor. Uzmanlar, ekmek fiyatlarının önümüzdeki aylarda da artmaya devam edebileceğini öngörüyor.

Ekmek Fiyatlarındaki Artışlar Halkı Nasıl Etkiliyor?

Ekmek fiyatlarındaki artışlar, özellikle dar gelirli vatandaşları olumsuz etkiliyor. Ekmek, temel bir gıda maddesi olduğu için fiyat artışları halkın alım gücünü düşürüyor.

Ekmek Fiyatları İle İlgili Ne Yapılabilir?

Ekmek fiyatlarının kontrol altına alınması için yetkililerin fırınlara yönelik denetimleri sıklaştırması ve kaçak fırınlara karşı önlem alması gerekiyor. Ayrıca hükümet, ekmek fiyatlarını düşürmek için vergi indirimi gibi çeşitli destekler sağlayabilir.

Editör: Kazim Bozkurt