İsrail ile Hamas arasındaki "insani ara" süreci 7'nci gününde devam ediyor. İsrail ordusu, dün sabah saatlerinde insani aranın bitmesine dakikalar kala aranın uzatıldığını duyurdu. Bu süre zarfında, Gazze Şeridi'nde esir tutulan 10 İsrailli, 4 Taylandlı ve 2 Rus esire karşılık Filistin'in simge ismi "Filistinli Cesur Kız" Ahed Tamimi'nin de aralarında bulunduğu 30 Filistinli serbest bırakıldı.

İsrail'den Açıklama: Esirlerin Serbest Bırakılması Devam Edecek

İsrail ordusunun insani aranın uzatılmasına ilişkin açıklamasında, "Arabulucuların çabaları doğrultusunda esirlerin serbest bırakılmaya devam edilmesi ve çerçeve (mutabakatı) şartlarına uygun olarak operasyonlara ara verme (süreci) devam edecek" denildi. Ancak İsrail ordusu, "insani arayı ihlal ettikleri" iddiasıyla Gazze'de silahlı 3 Filistinliyi öldürdüğünü açıkladı.

Korkunç sel! Sirenler çalıyor, tahliye başladı Korkunç sel! Sirenler çalıyor, tahliye başladı

ABD Dışişleri Bakanı Blinken'den Ziyaret: "Bir Sonraki Aşamayı Görüşmek İstiyoruz"

Savaşın başladığı 7 Ekim'den bu yana Ortadoğu'ya 3'üncü ziyaretini düzenleyen ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu başkanlığındaki Savaş Kabinesi toplantısına katıldı. Toplantı öncesi basına konuşan Blinken, toplantıda Gazze'ye yönelik saldırılarda "bir sonraki aşamayı" görüşmek istediğini belirtti. Blinken, buradan Batı Şeria'nın Ramallah kentine geçerek Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya geldi.

Kudüs'te Yaşanan Saldırı: Hamas Sorumluluğu Üstlendi

Kudüs'ün batısında düzenlenen silahlı saldırıda iki Filistinli kardeş üç İsrail vatandaşını öldürdü, sekizini yaraladı. Saldırının sorumluluğunu üstlenen Hamas, saldırganların "etkisiz hale getirildiğini" belirtirken, Netanyahu sivillere daha fazla silah dağıtacaklarını söyledi.

İsrail, İspanya Büyükelçisini Geri Çağırma Kararı Aldı

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez'in "İsrail'in sistematik bir şekilde Filistin topraklarını işgal ettiğine" yönelik açıklamalarının ardından ülkesinin Madrid'deki büyükelçisini geri çağırma kararı aldığını bildirdi.

Kaynak: HABER MERKEZİ