İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze’de 11 gün süren saldırıların ardından yeni bir plan açıkladı. Bu plana göre, Gazze Şeridi’ndeki silahlı gruplar silahsızlandırılacak, İsrail güvenlik için hareket özgürlüğünü koruyacak ve BM’nin Filistinli mültecilere yardım eden ajansı UNRWA kapatılacak. Filistin Dışişleri Bakanlığı ise bu planı şiddetle reddederek, bunun “Gazze’nin yeniden işgalinin resmi itirafı” olduğunu bildirdi.

Netanyahu’nun Gazze Şeridi’ne Yönelik Hedefleri Neler?

Netanyahu, dün kabine toplantısında hükümete sunduğu planı, “savaş sonrası Netanyahu prensipleri” olarak tanımladı. Bu prensipler, Gazze Şeridi’nde ve işgal altındaki Batı Şeria’da İsrail’in güvenlik ve askeri konularda hareket özgürlüğünü elinde tutmasını, Gazze Şeridi’ndeki silahlı grupların silahsızlandırılmasını ve BM’nin Filistinli mültecilere yardım eden ajansı UNRWA’nın kapatılmasını içeriyor.

Netanyahu, Gazze Şeridi’ndeki silahlı grupları silahsızlandırmak için ABD’nin desteğini almayı hedefliyor. Ayrıca Mısır-Gazze sınırında ABD’nin koordinasyonuyla tampon bölge oluşturarak “kaçakçılık girişimlerini” önlemek istiyor. Netanyahu, UNRWA’nın kapatılmasını ise Filistinli mültecilerin geri dönüş hakkını ortadan kaldırmak için bir adım olarak görüyor.

Filistin: Bu Plan Gazze’nin Yeniden İşgalidir

Filistin Dışişleri Bakanlığı, Netanyahu’nun planına sert bir tepki gösterdi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, bu planın kesin bir şekilde reddedildiği belirtilerek, bunun “Gazze’nin yeniden işgalinin resmi itirafı” olduğu kaydedildi.

Açıklamada, İsrail’in bu şekilde işlediği soykırım savaşını devam ettirmeye ve Filistinlilerin tehcir edilmesi için daha fazla zaman kazanmaya çalıştığı ifade edildi. Ayrıca bu adımın, saldırıların son bulması ve esirlerin serbest bırakılması için harcanan çabaları başarısızlığa uğratmak için “skandal bir hamle” olduğu vurgulandı.

Açıklamada, “bu prensiplerin Netanyahu’nun meşru Filistin yönetimine olan düşmanlığını ortaya koyduğu ve İsrail Başbakanı’nın yönetimde daha fazla kalmak için siyasi çözümü reddederek savaş ve şiddet sarmalını tercih ettiği” aktarıldı.

Filistin’den Uluslararası Topluma Çağrı

Filistin Dışişleri Bakanlığı, ABD yönetimine ve Batı ülkelerine, Filistin devletini kısa sürede tanıma ve BM’de tam üyelik almasını destekleme çağrısı yaptı. Ayrıca işgale son verecek uluslararası barış konferansı düzenlenmesi için hazırlıklara başlanması istendi.

Ekvador'da OHAL ilan edildi! Ekvador'da OHAL ilan edildi!

Filistin, 1967’de işgal edilen topraklarda kurulacak bağımsız ve egemen bir devletin tanınması için mücadele ediyor. Ancak İsrail, işgal altındaki topraklarda yerleşim inşa etmeye devam ediyor. İsrail, 2000 yılında başlayan ve 5 yıl devam eden İkinci İntifada’nın (Aksa İntifadası) son yılı 2005’te Gazze Şeridi’nden çekilmişti. Ancak Gazze Şeridi’ni abluka altında tutuyor ve sık sık saldırıyor.

Kaynak: AA