Genoa, üç puanla bitirdi Genoa, üç puanla bitirdi

Barış ve Dostluk Salonu'nda oynanan karşılaşmaya ev sahibi ekip; Walkup, Canaan, Papanikolaou, Peters, Fall ilk beşiyle başladı. Fenerbahçe Beko'nun ilk beşi ise Calathes, Dorsey, Pierre, Hayes-Davis ve Sertaç'tan oluştu.

Karşılaşmaya iyi başlayan Fenerbahçe, Dorsey ve Sertaç'ın hücumda ürettiği sayılarla periyodun bitimine 6.55 kala farkı dokuza kadar çıkardı ve rakibine molayı aldırdı: 2-11. Moladan Canaan'ın skorer oyunuyla dönen Olympiakos, Sikma'nın hızlı hücumda gelen sayısıyla 2.40 kala farkı bire kadar indirdi: 13-14. Kenardan gelen Biberovic'in hücumda beş sayısıyla dengeyi tekrar kuran sarı lacivertli ekip, periyodun son saniyesinde Canaan'dan gelen üçlüğe engel olamayınca ilk periyot, 19-19 sona erdi.

İkinci periyoda Fenerbahçe, Biberovic'ten bulduğu sayılarla başlasa da Wright ve Williams-Goss ile kısa sürede dört sayı bulan ev sahibi ekip, sarı lacivertlilere ilk yarının bitimine 8.43 kala molayı aldırdı: 23-21. Periyodun kalan bölümünde iki takım da hücum sayı bulmakta zorlandı. Set hücumlarında sayı üretmekte zorlanan iki takım, faul haklarının erken dolması nedeniyle serbest atış çizgisinden sayılar buldu. Periyodun bitimine beş saniye kala Hayes-Davis'in sayısıyla farkı ikiye indiren sarı lacivertliler, bitime 0.5 kala McKissic'in sayısına engel olamadı ve ilk yarı, ev sahibi ekibin 38-34 üstünlüğü ile tamamlandı.

İkinci yarıya iki takım da hücumda tutuk başladı ve periyodun ilk iki dakikasında sayı çıkmadı. İlk dört dakikada rakibinden sadece iki sayı yiyen sarı lacivertli ekip, Dorsey ve Sertaç'tan üst üste bulduğu sayılarla periyodun bitimine 5.47 kala öne geçti: 40-41. Canaan ve Sikma ile üst üste üçlükler bulan ev sahibi ekip, periyodun bitimine 2.36 kala farkı beşe kadar çıkardı: 51-46. Periyodun son saniyesinde Wilbekin'den üç sayılık isabet bulan Fenerbahçe, farkı bire indirdi ve son periyoda ev sahibi ekip, 53-52 önde girdi.

Son periyoda Fenerbahçe, Papagiannis'ten bulduğu basket ve faul isabetiyle başladı: 53-55. Karşılaşmanın bitimine 8.33 kala Wilbekin, kullandığı üç serbest atışta da isabet bulunca sarı lacivertli ekip, farkı beşe kadar çıkardı: 53-58. Bu dakikanın ardından kontrolü eline geçiren ev sahibi ekip, Larenzakis'in sayılarının ardından bitime beş dakika kala Williams-Goss'un üç sayılık isabetiyle farkı dörde çıkardı: 64-60.

Önce Sertaç ardından ise Hayes-Davis ile dört sayı üreten Fenerbahçe, bitime 3.15 kala skoru eşitledi: 64-64. Sarı lacivertli ekip, Hayes-Davis'in bitime 2.19 kala gelen üçlüğüyle öne geçti: 64-67. Williams-Goss, bitime 38 saniye kala ikide bir serbest atış isabetiyle maça denge getirdi: 69-69. Kalan sürede iki takım da sayı bulamayınca mücadele uzatmaya gitti: 69-69.

Uzatma bölümüne Fenerbahçe, Guduric'in üç sayılık isabetiyle başladı: 69-72. Karşılıklı basketlerle devam eden uzatma periyodunun son iki dakikasına Fenerbahçe, 78-73'lük skorla önde girdi. 53 saniye kala çizgiye gelen Canaan, ikide iki atarak skoru 78-78'e getirdi.

Canaan, son 18 saniye kala bulduğu iki sayılık isabet ile Olympiakos'u öne geçirdi: 80-78. Kalan 18 saniyeyi son hücum olarak kullanmak isteyen Fenerbahçe top kaybı yaptı ve Canaan'ın serbest atışlarıyla Olympiakos, 82-78 öne geçti. Farkı koruyan Olympiakos, maçı 84-81 kazandı.

FENERBAHÇE'NİN PLAY OFF'TAKİ RAKİBİ MONACO OLDU

Fenerbahçe, EuroLeague'in son haftasında Olympiakos'a normal süresi 69-69 biten maçta 84-81 mağlup olarak normal sezonu altıncı sırada tamamlayarak play off'ta Monaco ile eşleşti. Bu eşleşmede ev sahibi avantajı Monaco'da olduğu için sarı lacivertli ekip, ilk iki maçı deplasmanda oynayacak. Üç galibiyet alan takımın dörtlü finale yükseleceği seride üçüncü maç ve gerekirse dördüncü maç, İstanbul'da oynanacak.

FENERBAHÇELİ YÖNETİCİLER, TAKIMI YALNIZ BIRAKMADI

Fenerbahçe'nin Olympiakos'a konuk olduğu karşılaşmada sarı lacivertli kulübün yöneticileri, takımı tribünden destekledi. Fenerbahçe Genel Sekreteri Burak Kızılhan, Yönetim Kurulu Üyeleri Sertaç Komsuoğlu ve Ahmet Ketenci, karşılaşmayı tribünden takip etti.

SALON: Barış ve Dostluk

HAKEMLER: Matej Boltauzer, Tomislav Hordov, Olegs Latisevs

OLYMPIAKOS: Walkup 2, Canaan 27, Papanikolaou 8, Peters 2, Fall 6, Sikma 7, Larentzakis 7, Wright 2, Williams-Goss 6, McKissic 12, Milutinov 5

FENERBAHÇE: Calathes 2, Dorsey 10, Pierre 4, Hayes-Davis 21, Sertaç 11, Papagiannis 3, Noua, Wilbekin 12, Guduric 9, Biberovic 7, Madar 2, Sestina

1. PERİYOT: 19-19

İLK YARI: 38-34

3. PERİYOT: 53-52

NORMAL SÜRE: 69-69

Kaynak: DHA