Panathinaikos'tan ayrılan Fatih Terim, adının Seçil Erzan davasında geçmesi üzerine DenizBank'a karşı 1 milyon dolar maddi, 4 TL manevi tazminat davası açtı. Terim'in, davadaki tanık ifadelerinde "Fatih Terim fonuna para yatırdık" iddialarının yer alması ve kızı Buse Terim'in davanın mağdurlarından biri olması nedeniyle bu adımı attığı öğrenildi.

Dava Süreci ve İddialar

Gazete Oksijen’in haberine göre, tanıkların ifadelerinde "Fatih Terim fonuna para yatırdık" iddiasında bulunmaları ve Terim'in, skandalın ortaya çıkmasının ardından Arda Turan ve Emre Belözoğlu ile birlikte DenizBank yetkilileriyle görüşmeye gitmesi, Terim'i olayın merkezine yerleştirdi. Terim, olayın ortaya çıkmasından yaklaşık bir yıl sonra DenizBank aleyhine 1 milyon dolar maddi tazminat, 4 TL manevi tazminat talebiyle dava açtı.

Banka ve Çalışan Arasında Çelişkiler

İstanbul 6. Tüketici Mahkemesi’nde açılan dava dosyasına göre, Terim, DenizBank Levent Büyükdere Şubesi’nde bireysel danışman olarak çalışan Rüya Sağır’a hesaplarındaki varlıkları sordu. Sağır, Terim'e banka nezdinde 219 bin 300 dolar, 47 bin 400 TL ve saklama hesabında 3 milyon dolar olduğunu bildirdi. Ancak 7 Nisan günü Terim, kendi adının kullanıldığı, gerçekte olmayan bir 'fon' olduğunu öğrendi ve varlıklarını başka bir bankaya taşımak istedi. Ancak banka 3 milyon doların görünmediğini belirterek bu talimatı yerine getiremedi.

Kayıp Miktarlar ve Denetim Eksiklikleri

Terim, hesap hareketlerini incelediğinde şoförü aracılığıyla Seçil Erzan’a teslim edilen tutarların büyük kısmının hesaplarına intikal etmediğini fark etti. Gönderdiği bakiyeler ile kullandığı bakiyeleri karşılaştırdığında en az 1 milyon dolar varlığının DenizBank nezdinde "buharlaştığını" tespit etti ve tazminat talep etti.

Banka Prosedürlerinin Esnetilmesi

Dosyada, DenizBank ile Terim arasındaki bankacılık ilişkisinin esnetildiği belirtiliyor. Örneğin, yurtdışına giderken ihtiyaç duyduğu nakit para banka personelleri tarafından havalimanında teslim edilmiştir. Terim’in internet bankacılığı kullanmaması nedeniyle yazılı ve sözlü talimatlarına tabi olduğu prosedürler esnetilmiştir.

Banka Sorumluluğu ve Hukuki Durum

Terim'in avukatları, dosyada banka temsilcisine teslim edilen tutarların DenizBank'a teslim edilmiş sayıldığını ve bu zararın DenizBank’ın denetim yükümlülüğünü yerine getirmemesinden kaynaklandığını belirtti. Bu nedenle de Seçil Erzan’ın hukuka aykırı davranışlarından bankanın sorumlu olduğunu ifade ettiler.

İzmir'de haziran ayı sıcaklık rekoru geldi! İzmir'de haziran ayı sıcaklık rekoru geldi!

4 TL Manevi Tazminat Talebi

İstanbul 21. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılan manevi tazminat dosyasında ise DenizBank’ın kendi itibarını korumak adına Terim’in kişilik haklarına saldırıda bulunduğu belirtildi. Bu zarar için sembolik olarak 4 TL manevi tazminat talep edildi.

Editör: Kazim Bozkurt