Merkez Bankası, yılın ikinci faiz kararında politika faizini yüzde 45’te sabit tuttu. Altın fiyatları ise karar sonrası yatay seyretti.

Merkez Bankası faiz artışı döngüsünü sonlandırdı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), yeni atanan Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan’ın ilk toplantısında faiz kararını açıkladı. PPK, piyasaların beklentisi doğrultusunda politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 45 düzeyinde sabit bıraktı.

Merkez Bankası, geçen yıl haziran ayından bu yana toplam 4.250 baz puan faiz artışı yapmıştı. Son olarak ocak ayında 250 baz puanlık artışla faizi yüzde 45’e çıkarmıştı. Bu ay ise faiz artışı döngüsünü sonlandırdığını ilan etmişti.

TÜİK verileri: İşsizlik rakamlarında düşüş! TÜİK verileri: İşsizlik rakamlarında düşüş!

Merkez Bankası’nın faiz kararı metninde, “Gerekli parasal sıkılık düzeyine ulaşıldığı değerlendirilmektedir. Bu çerçevede, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 45 düzeyinde sabit tutulmuştur” ifadeleri kullanıldı.

Altın fiyatları karara tepkisiz kaldı

TCMB’nin faiz kararının ardından altın fiyatları yatay bir seyir izledi. Gram altın, karar öncesinde 2.022,14 TL seviyesindeyken, karar sonrasında 2.021,96 TL seviyesine geriledi. Ons altın ise, karar öncesinde 2.028,61 dolar seviyesindeyken, karar sonrasında 2.028,71 dolar seviyesine yükseldi.

Çeyrek altın, karar öncesinde 3.449,81 TL seviyesindeyken, karar sonrasında 3.449,67 TL seviyesine indi. Yarım altın ise, karar öncesinde 6.899,61 TL seviyesindeyken, karar sonrasında 6.899,34 TL seviyesine geriledi.

Tam altın, karar öncesinde 13.759,07 TL seviyesindeyken, karar sonrasında 13.758,68 TL seviyesine indi.

Altın fiyatları, Merkez Bankası’nın faiz kararından çok küresel piyasalardaki gelişmelerden etkileniyor. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz politikası, dolar endeksi, jeopolitik riskler ve küresel ekonomik görünüm altın fiyatlarının yönünü belirliyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ