Merkez Bankası, yılın ikinci faiz kararını açıkladı. Piyasaların beklentisi doğrultusunda politika faizi yüzde 45’te sabit tutuldu. Faiz kararının ardından dolar ve Euro’da sınırlı değişimler yaşandı.

Merkez Bankası faizleri değiştirmedi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), şubat ayı toplantısında faiz kararını duyurdu. PPK, piyasaların genel beklentisine uygun olarak politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 45 düzeyinde sabit bıraktı.

Merkez Bankası, geçen yıl haziran ayından bu yana toplam 4.250 baz puan faiz artışı yapmıştı. Son olarak ocak ayında 250 baz puanlık artışla faizi yüzde 45’e çıkarmıştı. Bu ay ise faiz artışı döngüsünü sonlandırdığını ilan etmişti.

Tatilciler dikkat! Bildirmezseniz cezası büyük! Tatilciler dikkat! Bildirmezseniz cezası büyük!

Merkez Bankası’nın faiz kararı metninde, “Gerekli parasal sıkılık düzeyine ulaşıldığı değerlendirilmektedir. Bu çerçevede, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 45 düzeyinde sabit tutulmuştur” ifadeleri kullanıldı.

Dolar ve Euro’da sınırlı dalgalanmalar

TCMB’nin faiz kararının ardından dolar ve Euro’da sınırlı dalgalanmalar görüldü. Dolar/TL, karar öncesinde 31,08 seviyesindeyken, karar sonrasında 31,00 seviyesine geriledi. Ancak daha sonra tekrar yükselişe geçerek 31,10 seviyesine çıktı.

Euro/TL ise, karar öncesinde 33,79 seviyesindeyken, karar sonrasında 33,69 seviyesine indi. Ancak daha sonra tekrar yükselişe geçerek 33,80 seviyesine yükseldi.

Dolar endeksi, karar sonrasında 103,93 seviyesinde yatay seyretti. Euro/dolar paritesi ise 1,0818 seviyesinde hafif yükseldi.

Kaynak: HABER MERKEZİ