Uzun bir ömre sahip olmanın sırlarını keşfetmek için yapılan ezber bozan bir araştırma, insanların yaşam sürelerini belirleyen önemli alışkanlıkları gün yüzüne çıkardı. Bilimsel bulgulara göre, belirli 8 alışkanlığa sahip olan bireyler, diğerlerine göre en az 20 yıl daha uzun bir ömre sahip.

Sağlıklı ve Uzun Bir Yaşam İçin Hayati Alışkanlıklar

Tüm bu alışkanlıkların bir arada olması, uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmek için kritik öneme sahip. Bu ezber bozan araştırma sonuçları, insanların yaşam kalitesini artırarak daha uzun ve sağlıklı bir hayat sürmelerine katkı sağlayabilir.

tr.euronews.com: ABD'deki Araştırma Detayları

ABD'de gerçekleştirilen kapsamlı bir araştırma, günlük hayatta dikkate alınması gereken basit alışkanlıkların insan ömrünü en az 20 yıl daha uzattığını ortaya koyuyor. Bilim insanları, ölümsüzlük sırlarını henüz bulamasa da günlük hayatta uygulanabilen basit alışkanlıkların, beslenme, spor ve uyku gibi faktörlerle birleştirilmesinin insan ömrünü büyük ölçüde artırdığını ifade ediyor.

Kış depresyonuna çözüm bol bol gezmek Kış depresyonuna çözüm bol bol gezmek

Ömür Boyu Sağlık İçin Önerilen Alışkanlıklar

Uzun ve sağlıklı bir ömür için yapılan binlerce araştırma, insan fizyolojisinin genel olarak değişmeyen bir yapıya sahip olduğunu gösteriyor. Amerikan Beslenme Derneği'nin (ASN) yaptığı son çalışma, 700 binden fazla kişinin hayatını inceleyerek çeşitli alışkanlıkların etkisini ortaya koydu. 2011 ile 2019 yılları arasında ABD'deki 40 ila 99 yaş aralığındaki emekli askerlerin hayatları ve sağlık durumları incelendi.

Araştırmaya göre;

  • Fiziksel olarak aktif olmak ya da spor yapmak
  • Kimyasal ya da sentetik uyuşturucu madde kullanmamak
  • Sigara içmemek
  • Stresle başa çıkabilmek
  • İyi beslenmek
  • Aşırı içki içmemek
  • Düzenli uyumak, uyuduğu ortamda hijyene dikkat etmek
  • Olumlu sosyal ilişkilere sahip olmak

Bu alışkanlıklara sahip olan bireylerin, diğerlerine göre daha sağlıklı ve uzun ömre sahip olduğu belirlendi. 40 yaşına kadar bahsedilen sekiz alışkanlığın tamamını benimseyen erkeklerin, bu alışkanlıklardan hiçbirini edinmeyenlere göre ortalama 24 yıl daha uzun yaşadığı tespit edildi.

Sağlıklı Yaşam Alışkanlıklarıyla İlgili Uzman Görüşleri

Araştırmaya dahil olan sağlık bilimi uzmanı Xuan-Mai T. Nguyen, çalışmanın devrim niteliğinde olmadığını ancak sekiz alışkanlığın etkileşimini aynı grup içinde görmelerinin önemli olduğunu belirtiyor. Bu bulgular, sağlıklı alışkanlıkların yaşam kalitesini artırdığını ve genellikle daha uzun bir ömre ve daha az kronik hastalığa yol açtığını gösteriyor.

Corewell Health Kardiyoloji ve Kardiyak Rehabilitasyon tıbbi direktörü Dr. Thomas Boyden ise sekiz alışkanlığın "yüksek tansiyon, şeker hastalığı (diyabet), yüksek kolesterol gibi yaygın kronik hastalıklardan korunmak için vazgeçilmez olduğunu" ifade ediyor. Ayrıca, bu alışkanlıkların aşırı kilo, kalp hastalıkları, anksiyete ve depresyondan korunmada da etkili olduğunu vurguluyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ