Yaz mevsiminin en sıcak günleri olarak bilinen Eyyam-ı Bahur için geri sayım başladı. Sıcaklıkların tavan yapacağı günler kapıda... Peki, Eyyam-ı Bahur 2024 ne zaman başlayacak? Kaç gün sürecek? İşte bilgiler...

Demir parmaklıklar arasına sıkışan köpek kurtarıldı Demir parmaklıklar arasına sıkışan köpek kurtarıldı

Eyyam-ı Bahur Nedir?

Eyyam Osmanlıcada; günler, gündüzler anlamına gelir. Bahur ise sıcak demektir. Tütsü, buhur, sıcak bastırdığında topraktan çıkan buhar anlamlarına da gelir. Eyyam-ı Bahur, geleneksel olarak, özellikle Akdeniz iklimine sahip bölgelerde, uzun ve sıcak yaz günlerini belirtir. Bu dönemde sıcaklıklar genellikle en yüksek seviyelere ulaşır ve gündüzler oldukça bunaltıcı olabilir. "Cehennem sıcakları" olarak da bilinen Eyyam-ı Bahur, bu sene de etkisini hissettirecek.

Eyyam-ı Bahur Ne Zaman Başlayacak?

Eyyam-ı Bahur sıcakları, temmuz ayının sonları ile ağustos ayının başları arasında yaşanacak. Sıcaklıklar, 40 dereceye yaklaşacak. Meteoroloji uzmanları, bu dönemde sıcaklıkların oldukça yüksek olacağı konusunda uyarılar vermeye başladı.

Bu yıl da Eyyam-ı Bahur dönemi, yaz mevsiminin en sıcak günleri olarak kendini gösterecek ve vatandaşları bunaltacak sıcaklıklar bekleniyor. Sıcak hava dalgasının etkisini artıracağı bu dönemde, özellikle dışarıda çalışanların ve hassas grupların dikkatli olmaları önemlidir.

Kaynak: haber merkezi