AK Parti Grup Başkanvekili Yılmaz Tunç, seçimlere kadar Meclis'in gündemine gelmesi beklenen düzenlemeler hakkında değerlendirmelerde bulundu. Tunç, TBMM'nin son dönemde yoğun çalıştığını ve ele alınan düzenlemeler arasında ekonomi paketlerinin ağırlık taşıdığını söyledi.

Sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesiyle ilgili düzenlemenin yasalaştırıldığını hatırlatan Tunç, "Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesiyle ilgili teknik hazırlıklar tamamlandı. Düzenlemenin kanun teklifine dönüşmesi anlamında çalışmalarımız devam ediyor, kısa süre içinde Meclis'e sevk ederek AK Parti'nin devraldığı bu önemli problemi de ortadan kaldırmış olacağız." dedi.

EYT düzenlemesinden ilk etapta 2 bin 250 bin vatandaşın yararlanacağını dile getiren Tunç, "EYT ile ilgili kanun değişikliğinden toplamda 4 milyon 800 bin vatandaşımız yararlanmış olacak. Önümüzdeki günlerde AK Parti ve MHP, Cumhur İttifakı olarak teknik çalışma üzerinde son şekli verilecek ardından komisyon çalışmaları başlayacak, sonrasında da Genel Kurula intikal edecek ve kısa süre içinde yasalaşmasını bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Asgari ücretin artırılması ve emeklilerin maaşına zam gibi birçok yasal düzenlemeyi hayata geçirdiklerini belirten Tunç, "TBMM'nin gündemine seçim takvimi başlayıncaya kadar önemli paketler gelecek. Hazırlıklar devam ediyor. Bakanlıklarımıza ulaşan, vatandaşlarımızdan, sivil toplum kuruluşlarından intikal eden çok sayıda talep var. Bunların makul olanları, gerçekleşmesi gerekenler elbette gündemimize girecek. Meclisi, önümüzdeki süreçte yo

un bir çalışma temposu bekliyor." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın her kabine toplantısında açıkladığı müjdeler olduğunu anımsatan Tunç, "Sayın Cumhurbaşkanımız, vatandaşlarımızın alım gücünü artıran, onları özellikle küresel enflasyona karşı koruyan çok sayıda müjde verdi. Bunların büyük bir kısmı yasama sürecini ilgilendiren konulardı ve TBMM'de hızlıca yasalaştırdık. Sayın Cumhurbaşkanımızın bundan sonra da kabine toplantılarının ardından açıklayacağı müjdeler elbette olacaktır. Bu müjdelerin idari olanları zaten yürütme tarafından direk uygulanacaktır, ancak yasama sürecini ilgilendirenleri de Meclis olarak hızlıca yasalaştırmak için çalışmalarımız devam edecektir." ifadelerini kullandı.

EYT meclise ne zaman gelecek?

AK Parti Grup Başkanvekili Yılmaz Tunç, seçimin 14 Mayıs 2023'te yapılması durumunda Seçim Kanunu'ndaki değişikliklerin uygulanamayacağı iddiasını değerlendirdi. Tunç, Anayasa'nın 67. maddesinin son fıkrasında yer alan "Seçim kanunlarında yapılan değişiklikler 1 yıl içinde yapılacak seçimlerde uygulanmaz" hükmünün oy verme gününe göre hesaplanması gerektiğini söyledi. Ayrıca, Yüksek Seçim Kurulu'nun 2011 yılında verdiği kararın da oy verme gününün seçim takviminin başlangıcı olduğunu vurguladı. Tunç, bu iddiaların tamamen siyasi olduğunu ve hukuki geçerliliğinin bulunmadığını belirtti ve seçim kanunlarının uygulanmasını beklediklerini söyledi.