Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sözcüsü Christian Lindmeier, İsrail'in Gazze'deki tünellere tuzlu su basma planına dair ortaya atılan iddialara ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Lindmeier, Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisinin haftalık basın toplantısında, "İsrail'in terörle mücadele iddiasıyla Gazze'deki tünellere tuzlu su basmayı planladığı yönünde haberler var. İsrail hükümeti bunu reddetmedi. Gazze topraklarını tuzla verimsizleştirecek ve su kaynaklarını yok edecek bu tür yöntemler hakkında ne düşünüyorsunuz? Böylesi yöntemler için şimdiden insanlık adına İsrail'e bir çağrınız var mı?" sorusuna yanıt verdi.

9 bin doktor istifa etti: Ülke alarmda! 9 bin doktor istifa etti: Ülke alarmda!

DSÖ: Gazze'nin Sağlık Durumu Tehdit Altında

Lindmeier, iddiayı doğrulayamadıklarını belirterek, "Bu gerçekleşirse Gazze'deki sağlık durumunu etkileyebilir" şeklinde konuştu. DSÖ olarak ana odak noktalarının Gazze'deki sağlık sistemi ve sahadaki insanların ihtiyaçları olduğunu vurgulayan Lindmeier, "Gazze tek bir hastaneyi ve tek bir hastane yatağını daha kaybetmeyi kaldıramaz. Sağlık çalışanlarının başlarının çaresine bakmaya yardımcı olacak yiyecekleri yok. Yaralılar yerlerde tedavi ediliyor. Bu artık bitmeli, bu duyarsızlığa son verilmeli. Şimdi ateşkese ihtiyacımız var" dedi.

Gazze'de Temel İhtiyaçlara Ulaşılamıyor

Lindmeier, Gazze'de en temel ihtiyaçlara dahi ulaşılamadığını vurgulayarak, "Gazze'de medeniyetin ve toplumun çökmek üzere olduğu bir seviyedeyiz" ifadesini kullandı. Gazze'nin acil ihtiyaçlarının karşılanamadığı bir ortamda, DSÖ sağlık sisteminin güçlendirilmesi ve bölgedeki insanların temel ihtiyaçlarına ulaşabilmesi için çağrıda bulunuyor.

Kaynak: AA