Araştırmacılar, evlilik ve mutluluk arasındaki ilişkiyi inceledi ve ilginç sonuçlar elde etti. Yapılan araştırmalar, evliliğin bireyleri daha mutlu ya da sağlıklı yapmadığını gösterdi. Bekarların, evli çiftler kadar hatta bazen daha mutlu oldukları belirlendi.

Fiziksel ve Zihinsel Sağlık Üzerine Yapılan İnceleme

Sözcü gazetesinde yer alan habere göre, bilim insanları, evli kişilerin ve bekarların fiziksel ve zihinsel sağlıklarını detaylı bir şekilde inceledi. California Üniversitesi araştırmacıları, evliliğin uzun vadede refahı artırdığına dair çok az kanıt bulunduğunu açıkladı.

Araştırmayı Yöneten Dr. Bella DePaulo'nun Açıklamaları

Araştırmanın başındaki isimlerden biri olan Dr. Bella DePaulo, konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. DePaulo, "Medya ve hatta bilimsel dergiler, evliliğin sağlık ve refah için iyi olduğu iddialarıyla dolu. Ancak metodolojik önyargılar göz önünde bulundurularak araştırmaya daha yakından bakıldığında, bu tür iddiaların sıklıkla araştırmaların sonuçlarını yanlış yansıttığı veya abarttığı görülüyor" dedi.

Cinsel istismar sanığına verilen 22,5 yıl hapis cezasını Yargıtay bozdu Cinsel istismar sanığına verilen 22,5 yıl hapis cezasını Yargıtay bozdu

Sağlık ve Mutluluk Üzerine Yapılan Geniş Kapsamlı İnceleme

DePaulo'nun devamında, "İntihar, depresyon, yalnızlık, fiziksel sağlık ve mutluluk üzerine yapılan araştırma örnekleri gözden geçiriliyor. Araştırmalarda, bekâr kalan kişilerin genellikle şu anda evli olanlarla çok benzer sonuçlara sahip olduğu görülüyor. Ayrıca, evlenmenin sağlık veya refahta kalıcı iyileşme sağladığına dair çok az kanıt bulunuyor" şeklinde konuştu.
 

Kaynak: HABER MERKEZİ