Türkiye'de sosyal ve ekonomik kalkınmayı desteklemek amacıyla çeşitli yardımlar sunulmaktadır. Evlilik kararı alan yetim aylığı alan kadınlar için de önemli bir destek olan çeyiz yardımı, evlilik hazırlıklarına önemli bir katkıda bulunur.

Çeyiz Yardımı Nedir?

Bayramda Noterler Açık Mı? Kurban Bayramı Haftasında Noterlerin Çalışma Durumu Bayramda Noterler Açık Mı? Kurban Bayramı Haftasında Noterlerin Çalışma Durumu

Halk arasında "çeyiz parası" olarak da bilinen bu destek, yetim aylığı alan ve evlenen kadınlara sunulan tek seferlik bir toplu paradır.

Çeyiz Yardımı Ne Kadar?

Çeyiz yardımı, son alınan yetim aylığı miktarına göre hesaplanır. Aldığınız yetim aylığı 4/C (emekli sandığı) kapsamındaysa, aylık maaşınızın 12 katı kadar; 4/A (SSK) veya 4/B (Bağ-Kur) sigorta kollarından birinden yararlanıyorsanız, maaşınızın 24 katına kadar evlenme ödeneği alabilirsiniz.

Çeyiz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çeyiz parası için başvuru yapılacak yer, ikametgahınızın bulunduğu il veya ilçedeki SGK müdürlükleri veya SGK hizmet merkezleridir.

Başvuru için Gerekli Belgeler:

  • Kimlik belgesi
  • Evlenme cüzdanı
  • İlgili kurumdan alınacak bir dilekçe

Eğer yetim aylığını almakta olduğunuz ebeveyn, 1 Ekim 2008'den önce kamu görevlisi olarak çalışmışsa, başvurunuzu Ankara'da bulunan SGK Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı'na yapmanız gerekmektedir.

Çeyiz Yardımı Ne Zaman Yatırılır?

Çeyiz parası, evlendikten sonra başvurulduğunda genellikle kısa sürede yatırılmaktadır.

Unutmayın!

  • Çeyiz parası, sadece bir kez ve evlilik nedeniyle yetim aylığı kesilen kadınlara verilir.
  • Çeyiz parası almak için evli olmak ve yetim aylığı almak gerekmektedir.
  • Başvuru için gerekli belgeleri eksiksiz olarak sunmanız gerekmektedir.
Kaynak: haber merkezi