UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, Almanya’nın ev sahipliği yapacağı Euro 2024 turnuvası öncesinde güvenlik konusunda endişeli olduğunu söyledi. Ceferin, dünyanın jeostratejik bakımdan delirdiği bu dönemde, Rusya-Ukrayna savaşı ve İsrail-Hamas çatışmalarının turnuvayı etkileyebileceğini belirtti.

Ceferin: “Korkum Sadece Stadyumlarla İlgili Değil”

İngiliz Telegraph gazetesine konuşan Ceferin, Euro 2024 turnuvasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Ceferin, “Dünya deliriyor. Dünyanın jeostratejik bakımından delirdiği bu çılgın dönemlerde en büyük endişe de güvenlik” ifadelerini kullandı.

Ceferin, UEFA üyesi ülkelerin başrolde olduğu Rusya-Ukrayna savaşı ve İsrail-Hamas çatışmalarının gölgesinde düzenlenecek olan turnuvada, güvenlik sorunları yaşanabileceğini dile getirdi. Ceferin, “Korkum sadece stadyumlarla ilgili değil. Çünkü eminim ki statlar gerektiği gibi korunacaktır. Ama taraftarlar kentlerde ve kasabalarda da zaman geçirecek. Bu da potansiyel bir risk oluşturuyor” dedi.

Ceferin, Alman İçişleri Bakanı ile Görüşecek

Ceferin, aynı zamanda spordan da sorumlu olan Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser ile şu ana dek iki kez görüştüğünü ve jeopolitik olarak “tamamen saldırgan bir durum” olarak nitelediği atmosfer nedeniyle yeniden bir araya geleceklerini belirtti.

Ceferin, Ukrayna ya da İsrail’in Euro 2024’e katılma hakkı kazanması halinde, turnuvaya yönelik güvenlik tehdidinin daha da artabileceğini söyledi. Ceferin, “Ukrayna ya da İsrail’in turnuvaya katılması, büyük turnuvalara yönelik alışılmış güvenlik tehdidine yeni bir boyut ekleyebilir. Bu da bizi daha da endişelendiriyor” dedi.

Ceferin: “Her Şeyin Yolunda Gideceğini Düşünüyorum”

Ancak yine de “iyimser” olmakta fayda olduğunu ifade eden Ceferin, “Bize yardımcı olma konusunda bir hayli azimli olan Alman makamlarının desteğiyle her şeyin yolunda gideceğini düşünüyorum” diye ekledi.

Ceferin, Almanya’nın turnuvaya ev sahipliği yapma konusunda çok istekli olduğunu ve organizasyonu başarıyla gerçekleştireceğine inandığını da sözlerine ekledi.

Turnuva 14 Haziran’da Başlayacak

Almanya’da düzenlenecek Avrupa Futbol Şampiyonası, 14 Haziran’da Münih’te Almanya ile İskoçya arasında oynanacak açılış maçıyla başlayacak. Turnuva, 14 Temmuz’da başkent Berlin’deki final maçıyla sona erecek.

Inter avantajı kaptı Inter avantajı kaptı

Turnuva’da ev sahibi Almanya; Macaristan, İskoçya ve İsviçre ile birlikte A Grubu’nda mücadele edecek. Türkiye ise F Grubu’nda Portekiz, Çekya ve Play-off C Yolu galibi ile eşleşti. Play-off C Yolu’nda Gürcistan, Lüksemburg, Yunanistan ve Kazakistan bulunuyor. Almanya’daki turnuva için play-off aşamasında verilecek son üç bileti almak için yarışacak ülkeler arasında Ukrayna ve İsrail de bulunuyor. Play-off turu yarı finalleri 21 Mart 2024’te, finalleri ise 26 Mart 2024’te oynanacak.

Türkiye ilk maçında Play-off C yolu galibiyle 18 Haziran 2024 Salı günü Dortmund’da karşılaşacak. Play-off’taki Gürcistan-Lüksemburg ve Yunanistan-Kazakistan eşleşmelerinin ardından finali kazanacak takım, Türkiye’nin rakibi olacak. Türkiye gruptaki ikinci maçını 22 Haziran 2024 Cumartesi günü Berlin’de Portekiz ile, üçüncü maçını ise 26 Haziran 2024 Çarşamba günü Frankfurt’ta Çekya ile oynayacak.

Kaynak: HABER MERKEZİ